5 rad jak snížit náklady na život

vesTento článek popisuje pár rad a typů, které musíte znát, abyste se pustili do úspěšného minimalizování svých nákladů. Patrně každý z nás se někdy v životě zabýval otázkou „Jak minimalizovat náklady“ a zároveň si život dál užívat. Jistě mi mnozí z Vás dají za pravdu, že pokud se mu tato situace ještě v životě nepřihodila, tak přišel o hodně „zábavy“. Jak tedy snížit celkové náklady na život? Odpověď je relativně prostá, pokud se čelem postavíme k řešení několika bodů, máme způli vyhráno!

18035881-small-house-in-brown-colours-on-white-background-clipping-path-included1.) Minimalizujte náklady na bydlení! Jak snížit náklady na bydlení? Hlavním nákladem na bydlení je nájem. Nájmu se zbavíte pouze tehdy, bude-li prostor, ve kterém bydlíte Váš. Jak toho docílit? Ins
pirujte se příběhy lidí, které můžete najít na tomto webu. Prakticky celý tento web je o tom, jak minimalizovat náklady na stavbu. Mezi nejstěžejnější témata, která rozhodují o tom, kolik Vás výsledný dům bude stát, patří výběr vhodného typu domu, kvalitně zpracovaný projekt, důsledná právní opatření ve vztahu ke stavební firmě, organizovaný nákup a dovoz materiálu, stavění v sezóně a jiné rady, které rozepisuji podrobně v e-booku „Jak postavit levný dům do milionu“.

Náklady na provoz domu jsou přímo úměrné jeho velikosti, a tak je potřeba velikost Vašeho bydlení pořádně vybalancovat, jinak budou příliš vysoké. Mezi náklady na provoz patří údržba materiálů, ze kterých je dům postaven. Patří sem například výměna střešní krytiny, nové omítky, oprava klempířských prvků a obecně úklid domu.

Další samostatnou kapitolou jsou náklady na vytápění. Náklady na vytápění jsou jednou z velkých příčin zadlužení domácností. Přitom je jejich snížení možné prakticky okamžitě. Je nutné vybrat takový druh vytápění, který je pro Vaší lokalitu nejvhodnější. Největší chybou je například elektrické vytápění tam, kde je možnost daleko levnějšího plynu! Na internetu najdete mnoho tipů, jak vytápění minimalizovat. Patří sem především různé regulace vytápění (inteligentní vytápění), termohlavice atd. Nejzásadnější je však nepřetápět místnosti a v některých topit minimálně (například v předsíni, nebo v ložnici).

meal icon white2.) Naučte se šetřit na jídle! Na jídle jde ušetřit spousty peněz, stačí, když změníte jídelníček a začnete si uvědomovat Vaše náklady v horizontu týdnů a měsíců. Vše si zapisujte, a tak zjistíte, že převážná část výdajů na jídlo se týká potravin, které přímo ke své obživě nepotřebujete. Jedná se o různé jogurty, sladké šťávy, chlebíčky a jiné pochoutky, které je lepší si ve finanční tísni jednoduše odříct. Také omezte, nebo úplně vyřaďte návštěvy restaurací, kde jsou náklady na stravu ve srovnání s cenami základních potravin (chléb, rýže, brambory, mouka) naprosto astronomické. Já osobně jsem se naučil jíst hodně rýži se zeleninou a maso jsem velmi omezil. Ačkoliv již nemusím nyní tolik šetřit, tyto stravovací návyky mi zůstaly. Když se nepřejídám, tak se cítím daleko více svěží a plný energie.

„Peníze je lepší procestovat, než projíst.“


aiga_ground_transportation-5123.)Omezte náklady na dopravu. 
V zásadě zde platí pravidlo, že se vyplácí používat hromadnou dopravu, co nejvíce to jde. Náklady na dopravu souvisí velice úzce s kvalitou lokality, kde bydlíte. Pokud se tedy plánujete přestěhovat na nové místo, určitě se poraďte o kladech a záporech vytipovaného místa s nějakým odborníkem, nejlépe s dobrým architektem. Pakliže je lokalita obsluhována hromadnou dopravou pouze zřídka, či dokonce vůbec, musíte počítat s tím, že se tento handicap projeví i ve Vašich budoucích nákladech.

small_Beer Mug Icon4.) Snižte Vaše ostatní náklady! Snižte výdaje na alkohol, cigarety, výlety, prázdniny a vůbec na zábavu, dokud nebudete mít Vaší finanční situaci pevně pod kontrolou. Je zde zapotřebí zvýšené sebereflexe a hlavně sebekázně. Jedině tak můžete s plným nasazením věnovat svou energii nějaké cestě, která Vás z temného lesa vyvede do prosluněné volné krajiny, kde opět pocítíte vytouženou svobodu volby.


google_notebook5.) Zapisujte si veškeré výdaje
, které máte! Toto je bod, který Vám pomůže výše zmíněné body aplikovat. Musíte na sebe uplést bič v podobě deníku, který bude Vaším objektivním a pravdivým průvodcem na cestě. Budou v něm zapsány všechny přešlapy a všechna zabloudění z vytyčené trasy. Veškeré výdaje budete mít černé na bílém stále na očích, a tak se budete ze začátku cítit trochu nekomfortně, budete líní a své zápisy chtít odkládat. Mějte na paměti, že jakýkoliv zvyk se upevní minimálně za 90 dní, což je zkušební lhůta, kterou musíte vydržet, abyste ve Vašem novém návyku pokračovali i nadále a osvojili si ho.

 

Počet komentářů: 4

  1. Jozef 10.10.2014 at 11:42 #

    Pekný článok, váš blog som objavil nedávno a vždy si rád prečítam ďalší článok o minimalizovaní nákladov, hlavne tých na bývanie :)

    Odpovědět

    • Vojta 10.10.2014 at 15:31 #

      Díky za pochvalu, budeme se i nadále snažit zásobovat tento web dalšími články! Vojta

      Odpovědět

  2. Člověk 4.12.2016 at 11:03 #

    Velmi zajímavý web! Už ho pročítám hodinu. Některé nápady znám a využívám, další jsou inspirativní. Sám se snažím žít tak, bych neutrácel zbytečně. Protože pak není člověk tolik pod tlakem a nemusí brát každou práci, i tu méně výhodnou. A pak mám čas trávit ho na venkově. Zajímám se zejména o stavbu minidomu, zde jsou vaše rady k nezaplacení.

    Odpovědět

    • Vojtěch Valda 6.12.2016 at 16:22 #

      Děkujeme za sdílenou zkušenost!
      Všechny rady jsme se snažili shrnout v knize Jak postavit malý dům:-)

      Odpovědět

Napsat komentář