Agrese stavebního trhu, aneb jak snížit náklady na stavbu!

V dnešní době je cíl každého obchodníka zvyšovat zisk a tím naplnit základní předpoklad naší tržní ekonomiky. Proto jsme jako zákazníci neustále bombardováni nejrůznějšími nabídkami a skvělými revolučními produkty, které zaručeně minimalizují náklady na naše bydlení, nebo nám zajistí jiné naprosto nepostradatelné uspokojení. Musíte si uvědomit, že ve stavebnictví platí stejné, ne-li horší agresivní marketingové postupy jako například v supermarketech. Nikdo z nich Vám upřímě neporadí jak snížit náklady na stavbu. Obchodníci Vám nalžou všechno možné, jen abyste se stali jejich klienty. Proto je nutné se nejdříve pořádně zamyslet nad tím, zda uvažované zboží potřebujete, či nikoliv. V souvislosti s takovou úvahou je nutné si najít dostatečný počet referencí, což v dnešní době, kdy je internet samozřejmou součástí každodenní reality, není žádný problém, a zjistit, jak se to s kvalitou daného produktu má. Problematice snižování nákladů se věnuji podrobněji v publikaci „Jak postavit levný dům do milionu“.

  • 22Obrňte se proti nabídkám stavebního trhu .

  • Hledejte pravdivé reference.

Sám se ve stavebnictví poměrně dobře orientuji a nejhorší zkušenosti jak osobní, tak referenční mám s novými technologiemi doplňující ať už novostavby, či rekonstruované domy. Jedná se mi především o tepelná čerpadla, různé inteligentní systémy budov na osvětlení, ohřev vody atd., klimatizace a jiné domovní elektrospotřebiče. Hned v závěsu za těmito hyper-technologiemi jsou všemožné zateplovací systémy, od jejichž užívání se na západ od nás již roky ustupuje, a které vytvářejí neprodyšné tj. karcinogenní prostředí uvnitř budov. Dalším nešvarem, který mě jako architekta nenechává v klidu je hromadné vyměňování kvalitních truhlářských oken za okna plastová. Tato okna mají neověřenou životnost a jsou esteticky velice nevyhovující. Je pochopitelné, že v rámci maximálních úspor je estetika to první, co jde stranou, ovšem je třeba hledat rozumnou hranici. Estetika je „cit pro krásu“ a pokud bude v našem okolí krásných věcí ubývat, tak bude ubývat i lidí, kteří jsou krásu schopni vnímat. Estetika nesmí být vytlačena konzumem a přízemní snahou řešit problémy co nejkratší a nejjednodušší cestou.

  • 22Buďte obezřetní před novými technologiemi

  • Každý zdravý prostor pro bydlení musí „dýchat“

Pakliže jsme si udělali jasno v tom, co doopravdy potřebujeme, a které nabídky stavebního trhu budeme úspěšně ignorovat, je načase se zamyslet nad stavbou, či rekonstrukcí Vašeho domu.  Výhodám a nevýhodám rekonstrukce se věnuji mimo jiné také v publikaci „Reknostrukce domu“ a rozsáhlé problematice stavby domu se věnuji v publikaci „Stavba domu svépomocí“. V těchto knihách jsou systematicky popsány nejen úskalí a výhody, ale především technické tipy a rady pro samotnou stavbu, či rekonstrukci. I zde najdete mnoho typů ohledně snižování nákladů na stavbu domu.

prebal_2

 

 

Zatím bez komentářů. Buďte první!

Napsat komentář