Stavba dřevěné chaty svépomocí typu „Áčko“ 2.část

Projekt této chaty ZDE

Jak jste se dočetli z předchozího článku, Dan Baban pokračoval ve stavbě svého malého dřevěného domu uprostřed nádherného prostředí Rumunska. Postupoval podle plánů domu Alexis. V této další epizodě bychom Vám rádi představili, jak Dan pokročil s konstrukcí a s technickým vybavením domu. Projdeme jeho ekologickou stránku, kanalizaci, přívod vody a také elekřinu.

S konstrukcí ve tvaru písmene „A“ jde ruku v ruce design trojúhelníkových oken na fasádě. Jsou kompromisem mezi tím, co rozmístění dřevěné konstrukce dovolí, a kolik denního světla a čerstvého vzduchu potřebujeme do interiéru dostat. Dan ještě přidal jedno střešní okno. V tomto případě se jedná o obdélníkové vyklápěcí střešní okno, opět zvoleno vzhledem k poloze rámové konstrukce. Realizace je překvapivě komplexnější, než by se dalo očekávat. Který z typů oken je nejvhodnější pro Vaší chatu?

Pokud je stavba malého dřevěného domku určena k delšímu nebo trvalému pobytu lidí, musí z hygienických důvodů zahrnovat odpad a přívod vody. To zahrnuje především spoustu kopání. Do země položené potrubí musí mít dostatečný průměr a dále sklon, který zajišťuje konzistentní odtok odpadu. Z domu se kanalizační potrubí napojuje buď na kanalizační síť nebo, v převážném množství případů chatek, do septiku. Ten je buď plastový nebo betonový, uložený v zemi mimo objekt. Jak je patrné, Dan se rozhodl pro černou plastovou variantu.

V tomto konkrétním případě se přívod vody nemusí spoléhat na dešťovou vodu, protože má v blízkosti rozvedenou inženýrskou vodovodní síť. Jak také Dan zmínil v rozhovoru, vodní nádrž nebyla uvedena do provozu.

Chata šetrná k životnímu prostředí

Stavět „eco-friendly“, tedy s ohledem na životní prostředí a ekologii, je bezpochyby oblíbeným trendem, ale může se i ekonomicky vyplatit. Dan a jeho parta přátel nainstalovali na strmou střechu dva solární panely. Pro čerpání solární energie si museli vybrat strategicky více osluněnou stranu. Tyto 500kW panely jsou propojeny konektory s řidícím panelem, který ukazuje aktualní stav energie.

Rodina a přátelé jiště rádi přidají ruku k dílu a brzy považují projekt za svoji vlastní výzvu. Takové projekty jako stavba malého domu vytváří přátelskou atmosféru, tak proč si nezkusit svůj vlastní „teambuilding“ na pinuphouses.com? 😊

Projekt této chaty ZDE

Další na řadu přijdou povrchy, fasáda je pokryta asfaltovými šindeli, které se snadno aplikují a dohromady tvoří pravidelné obrazce. Připevňují se několika hřebíky v závislosti na síle větru v dané lokalitě. Co se týče pokrývání podlahy, Dan zvolil laminátovou nášlapnou vrstvu v dekoru dřeva (o tloušťce 2mm), aby podpořil celkový přírodní vizuál. Tyto díly pokládá na lepidlem potřenou dřevotřísku.

Jestli Vás zajímá, jak Dan pokračuje na svém malém domu, počkejte si na třetí díl, který zahrnuje venkovní osvětlení, kuchyň, schodiště a spoustu dalšího. Zatím si můžete prohlédnout ostatní články na našem blogu.

Zatím bez komentářů. Buďte první!

Napsat komentář