Jak vypadá konstrukce jurty a tee-pee?

Dnešní pokročilá doba nám nabízí nespočetně mnoho možností pro řešení celoročního bydlení. Pokud jste se zamilovali do představy života spjatého s přírodou, pak pro vás budou jasným favoritem jurty nebo tee-pee. Materiály využívané pro tyto typy alternativního ubytování jsou přírodní a konstrukce těchto staveb je jednoduchá a rychlá! V tomto článku si přiblížíme, jak vlastně vypadá taková konstrukce jurty a tee-pee.

Jurta je tradiční obydlí původem z Mongolska. Jedná se o praktické obydlí kočovných pastevců, které v dnešní době proniklo také do novodobé západní kultury. Postavit takovouto jurtu trvá jen pár dní nebo i hodin. Jako podklad může jurtě posloužit obyčejná zem, ale lze ji pochopitelně vybavit také vkusnou moderní podlahou.

 

Střešní okno slouží k větrání jurty a při dešti jej lze přikrýt kusem látky. Střešní okno je složeno z kruhového nejčastěji dřevěného profilu a několika prutů tvořících mříž ztužující konstrukci. Součástí jurty je také třísložkový komín. Část povrchu komínu, procházející stěnou by neměla přesahovat 50 °C.

Tee-Pee je indiánský stan kuželovitého tvaru. Je složen z impregnovaného plátna či kůží, tyčí, kolíků a spínáků. Uvnitř stanu lze rozdělat oheň. Jako komín slouží otvor nad vchodem, který lze zakrýt dvěma chlopněmi. Chlopněmi lze pohybovat pomocí dvou exteriérových chlopňových tyčí. Tee-pee, jehož nákres je na této stránce pojme pohodlně až 5 lidí. Do tee-pee se vchází elipsovitým vchodem. Dveřní křídlo je obdélné.

Počet jehlic, které potřebujeme se určujeme podle velikosti tee-pee. Většinou u klasického tee-pee je potřeba 12 tyčí a 2 chlopňové tyče. Tee-pee existuje v různých mutacích. Například „hala“, která se skládá z dvou trojnoh, které spojuje tyč. Tento typ stanu Indiáni využívali při různých srazech či obřadech.

 

Pro více informací Vám nabízíme rozsáhlou publikaci Jak postavit malý dům.

Zatím bez komentářů. Buďte první!

Napsat komentář