Zavětrování

Více informací o stavbě domku naleznete v naší knize ZDE.

Více informací o stavbě domku naleznete v naší knize ZDE.

Dnes si řekneme něco o takzvaném „zavětrování“, které je velmi důležité a nesmí být opomenuto! Zavětrování slouží k tomu, aby byla konstrukce domu ve všech místech tuhá, nerozjížděla se a nebo se žádným jiným způsobem nedeformovala. K zajištění celé konstrukce se používá diagonálních táhel a vzpěr,  které mohou být z rozličných materiálů. Mohou být v interiéru přiznané či schované za ostatními částmi skladby konstrukcí. Nejčastěji se používají ocelové perforované pásky, ocelová lana – táhla, různé dřevěné zapuštěné profily nebo tuhé desky (osb/překližka atd.). Aby bylo zavětrování účinné, musí být umístěno diagonálně vůči vertikálním nosným prvkům konstrukce, které přenášejí zatížení do základů budovy. Diagonální prvek zavětrování by neměl svírat s ortogonálními částmi konstrukce příliš ostré ani příliš tupé úhly. Pak by mohlo být zavětrování neúčinné.

Typické zavětrování stěn pomocí šikmých vzpěr - chatka Bettie; Florida

Typické zavětrování stěn pomocí šikmých vzpěr – chatka Bettie; Florida

Absence či poddimenzované zavětrování může způsobit praskání a zablokování okenních a dveřních otvorů či deformaci jiných nenosných částí konstrukce. Nejzazším důsledkem špatného zavětrování je sesunutí konstrukce do strany, vlivem působících sil. Konstrukce pak může ohrožovat její uživatele a jediným řešením je dodatečné srovnání a doplnění zavětrování, nebo její stržení.

Chtěli by jste se dozvědět více o zavětrování malého domku či si nevíte rady s jeho stavbou? Potom je naše kniha "Jak postavit malý dům" pro Vás jako stvořená! Můžete si ji objednat přímo ZDE.

Chtěli by jste se dozvědět více o zavětrování malého domku či si nevíte rady s jeho stavbou? Potom je naše kniha „Jak postavit malý dům“ pro Vás jako stvořená! Můžete si ji objednat přímo ZDE.

TYPY ZAVĚTROVÁNÍ

  • zavětrování pomocí šikmých vzpěr
    ZAVETROVANI

 

Šikmé vzpěry ze stejných profilů jako zbytek konstrukce jsou nejtradičnější formou zavětrování. V konstrukci musí být umístěny vzpěry ve všech směrech. Jejich umístění a množství by mělo být součástí každého konstrukčního plánu.

Nenáročná instalace a prostorově minimální nároky jsou pozitiva zavětrování pomocí perforovaného pásku. Stačí umístit pásek diagonálně přes nosné rámové prvky konstrukce a skrze otvory jej uchytit hřeby nebo vruty. Zavětrování pomocí pásku bývá skryté pohledovými konstrukcemi.

zavetrovani1

  • zavětrování pomocí desky

Stěnu lze zavětrovat také pomocí překližky nebo OSB desky. Tento způsob je běžný především u stěnových konstrukcí s tepelnou izolací. Deskové materiály lze využít také při ztužování různých rohových spojů, jako jsou například vrcholky krokví.

Příklad použití deskového zavětrování u mini-domu Carroll.

Příklad použití deskového zavětrování u mini-domu Carroll.

  • zavětrování pomocí pásků v rozích

Zavětrování pomocí dřevěných pásků je typickým prvkem u tradičních krovových soustav, kde počítáme s užitným podkrovím. Pásky nezabraňují průchodu uživatelů, a tak jsou vhodné také u otevřených venkovních konstrukcí, jako jsou různé altány nebo pergoly. Existuje mnoho variant upevnění pásků ke konstrukci. Lze použít tradiční tesařské spoje, hřeby nebo perforované kovové spojky.

zavetrovani3

Přemýšlíte o svém vlastním malém domku postaveném svépomocí? K jeho stavbě Vám může pomoci naše kniha „Jak postavit malý dům“. Dozvíte se v ní, jak postupovat krok za krokem od založení stavby až po střechu a napojení přípojek. Kniha obsahuje více než 1000 ilustrací a cenné rady přímo z praxe! Koupit ji můžete přímo ZDE.

jak postavit malý dům

1 komentář

  1. Zdenek Jalovecky 20.1.2018 at 9:32 #

    Dobry den ,zajimal by me navrh,, mini domu carroll „jak tu uvadite jako priklad zavetrani stavby ale nikde jsem tento navrh nenasel. Dekuji za odpoved Jalovecky

    Odpovědět

Napsat komentář