Malý prostor, který se rozhodnete obývat, by měl být využíván efektivně. Toho docílíme chytrým, někdy multifunkčním nábytkem. Pro inspiraci jsem zpracoval několik známých i méně známých řešení, která lze ve většině případů poměrně snadno zkonstruovat svépomocí.
Úsporné stoly a židle
Klasický nábytek určený ke stolování zabírá relativně dost místa na to, že je používán jen několikrát denně, a to častokrát pouze nárazově. Existují způsoby, kterými lze stůl a židle složit do malého prostoru a v případě potřeby rozložit.
Sedicí boxy se vyjímají zpod stolní desky. Ta může být ve výšce kávového stolku, nebo se může zdvihnout do normální stolovací výšky. Při nižší výšce se vám bude pohodlně pít káva, ve vyšší výšce se vám bude pohodlněji jíst.
Tento set funguje na podobném principu. Rozdíl je v tom, že se sedací boxy nevytahují zpod desky, ale naopak se odsouvají znad desky. Noha stolku může být taktéž vysouvací, takže může umožnit potřebnou výšku stolování. Ve složeném stavu slouží jako velký sedací box. Pod stolní deskou se nachází skladovací prostor.
Výška této soupravy ve složeném stavu odpovídá běžné stolovací výšce, židle s opěrkami se zcela zasouvají pod stolní desku.
Tento systém nabízí značnou variabilitu. Zde vydíte soupravu pro 2 lidi.
Zde je zvětšená varianta pro 3 židle. Ideální řešení přirazitelné ke stěně. Kombinací těchto dvou druhů lze sestavit stůl pro jakýkoliv počet lidí.
Místo třetí židle lze stolek doplnit o úložné prostory.
Čajový stolek, který lze postupným vysouváním rozšířit podle aktuálních potřeb. S podobnými návrhy se lze setkat především u asijských kultur, kde mají prostorově efektivní řešení hlubokou tradici.
Stolovací plochu jde získat také sklopitelnou deskou. Pod deskou je skrytý rozkládací systém podpor. Jednou z nejjednodušších variant je otočná vzpěra. Můžete použít běžné panty, deska je ke vzpěře přikotvená např. pomocí zapustitelného kolíku.
Deska na stěně je universální konstrukčně snazší řešení. Je ale méně elegantní. (A) Deska zapuštěná ve stěně je elegantnější, ale konstrukčně náročnější. Ne každá stěna je pro zapuštění vhodná. (B)
Dalším důvtipným způsobem je závěsný stůl sklopitelný shora dolů. Jako podpora slouží táhlo z provazu či řetěz ukotvený v desce stolu a ke stěně. Ve sklopeném stavu jistí desku například zástrčka.
Celý jídelní stůl i se sezením lze integrovat do podlahy. Toto radikální řešení je poměrně technicky náročné, avšak velice efektní.
Chcete vědět více o stavbě domku? Nevíte si rady ať už s vytápěním, nebo s dalšími stavebními postupy? Pak Vám může pomoci naše kniha „Jak postavit malý dům„! Naleznete v ní četné množství fotografií a rad přímo z praxe. Koupit ji můžete přímo ZDE.
Tento set pro dva lidi kombinuje dva principy. Sklopitelnou desku a zásuvné židle. Židle se zavěšují na příčle pod desku. Sklopitelná deska drží na otočném rámu. Tento set nabízí prostornou stolovací plochu a zabírá relativně málo místa ve složeném stavu.
Konceptuálně pojatá stěna, která integruje do pouzder vnitřní výbavu domu. Tyto „futrály“ na nábytek se promítají v exteriéru a kolemjdoucímu tudíž napovídají „něco“ o vnitřním charakteru objektu. Uživatel v případě potřeby vysune předmět ze stěny.
Úsporné postele
Postel využíváme především ke spánku, přitom ve většině domácností zabírá skoro 2 metry čtvereční podlahy a často i celou výšku místnosti nad ní. V minimálně pojatém prostoru lze tento nedostatek překonat netradičními způsoby.
Délka a šířka postele se většinou volí 2000mm a 800mm na osobu. Výška je individuálnější – minimálně 350mm, lépe pak 420mm až 500mm.
Běžný rozkládací gauč je ideálním řešením pro krátkodobé zvýšení spací kapacity – například pro návštěvu. Rozkládání gauče bývá časově náročné, proto ho nelze doporučit jako stále řešení pro spaní. (A) Tato postel je v klidovém stavu postavena ve svislé poloze, na noc se pouze sklopí. Odpadá starost s fyzicky náročným roztahováním gauče. Polička je při skládání stále ve vodorovné poloze. (B)
Následující varianty ukazují skrytí lůžka do prostoru skříně. Skříň musí být pevně přikotvena k nosné konstrukci stěny, aby nedošlo k převrácení konstrukce na uživatele.
Existují různé variabilní pohovkové segmenty, které lze skládat do rozličných formací. Takový víceúčelový modulový nábytek je v mnoha různých podobách běžně k dostání.
Pohovka, kterou lze během krátké doby přeměnit na palandu.
Lůžko lze jednoduchým způsobem zavěsit na stěnu a v případě potřeby uvolnit prostor
Dvoulůžko, které skrývá malou šatnu má jediný nedostatek: pár, který ho užívá bude patrně nucen vstávat ve stejný čas.
Různé způsoby sdružování funkcí jsou typické nejenom pro celé budovy, ale také pro kompaktně a prostorově efektivně řešené interiéry. Tvorba obytného prostoru je v podstatě hra, u které se nemusíme příliš svazovat formálními pravidly. Spací lůžko může být integrováno do vestavěné skříně. Vše záleží na fantazii tvůrce návrhu a jeho zpracovatele. To můžete být vy sami nebo architekt s řemeslníkem.
Tento systém boxů byl použit v interiéru Cheryl cabin. Na webu pinuphouses.com můžete shlédnout videa a fotky z kompaktně řešeného interiéru. Boxy mají jednotný rozměr a lze z nich složit postel, sedací soupravu, kuchyňský kout, či zavěšené police.
Zatím bez komentářů. Buďte první!