6 základních otázek před stavbou mini-domku

Pakliže jste se dostali nějakým způsobem na web Život bez nákladů, je velice pravděpodobné, že uvažujete o snížení nákladů na Vaše živobytí. S tím souvisí i bydlení, kterému se na našem webu převážně věnujeme. Čtete-li si příběhy lidí, kteří se rozhodli minimalizovat náklady na bydlení, zjistíte, že všichni museli řešit základní stejné otázky.

Pokusili jsme se najít šest základních otázek, které si musí předem ujasnit každý, kdo o stavbě minimálního bydlení uvažuje.

1. Kdo? Kolik lidí bude v mini-domku bydlet. Budete dům stavět sami, nebo Vám budou pomáhat kamarádi a příbuzní? Máte děti, nebo o dětech v blízké budoucnosti uvažujete? Je Váš partner také zaujat myšlenkou minimálního bydlení a je připraven stejnou měrou participovat na projektu?

2. Co? Jaký typ domku chcete postavit? Jak je znát z ostatních článků na tomto webu, máte možnost si vybrat z mnoha různých typů řešení stavby. Je nutné najít takové, které bude maximálně vyhovovat požadavkům Vašeho životního stylu. Chcete vícepodlažní domek, nebo uvažujete pouze o přízemí? Žebřík, nebo schody? Jaký typ a jak náročné řešení kuchyně a koupelny požadujete? Chcete pojízdný dům, nebo dům s pevnými základy? Plánujete si koupit již existující projekt, nebo si dům navrhnete sami?

Mini-domky jsou mnoha odlišných tvarů, velikostí a typů. Například tento domek z Oregonu má rozlohu 22m2 a je domovem čtyřčlenné rodiny.

Mini-domky jsou mnoha odlišných tvarů, velikostí a typů. Například tento domek z Oregonu má rozlohu 22m2 a je domovem čtyřčlenné rodiny.

3. Kdy? Pokud si koupíte již hotový dům, lze se do něj bezprostředně nastěhovat. Co když však chcete získat zkušenosti se stavbou a domek si postavit sami? Za jak dlouho v něm chcete začít bydlet? Je Váš odhad alespoň trochu reálný? Potřebujete na domek něco ušetřit? Některé domky jsou postaveny za pár měsíců, některé za pár let a některé nikdy, vše záleží na tom, jak se k celé věci postavíte.drevostavba-svepomoci

4. Kde? Pakliže se již rozhodnete, zda chcete dům na kolech, či nepohyblivý, je nutné si ujasnit, jak by mělo vypadat ideální místo, kde chcete žít svůj život. Chcete s domem cestovat? Nebo si chcete koupit kus půdy a na ní dům vystavět? V souvislosti s hledáním vhodné lokality se nevyhnete dotazům směrovaným na lokální stavební úřady, které by měly Vaše plány posvětit, nebo být o nich minimálně informováni.

5. Why? Tato otázka by možná měla být jako první, protože je svým způsobem za všech nejdůležitější. „Proč“ se do stavby alternativního bydlení chcete pustit a proč o tom vlastně uvažujete je patrně ta nejdůležitější otázka před stavbou. Je to kvůli potřebě finanční nezávislosti? Nebo je to odpověď na Vaše dlouhodobé niterní potřeby a touhy? Je to z důvodu omezení ekologické stopy, kterou za sebou na Zemi necháváte? Před tím, než se pustíte do stavby domu, je nutné najít odpověď na veledůležitou otázku „proč“.

6. Jak? Konečně, je nutné znát konkrétní kroky, které Vás dovedou k finálnímu výsledku. Chcete dům stavět sami? Nebo si najmete sólo dělníky, stavební firmu, nebo si dům koupíte již hotový? Jaké věci si chcete s sebou do menšího bydlení vzít, a které naopak hodíte navždy za hlavu? Jak vidíte Vy sami sebe v domku s minimálními stavebními a provozními náklady?

Pokud uvažujete o stavbě dřevostavby, doporučujeme Vám knihu Dřevostavba svépomocí, díky které získáte dostatek informací, které Vám na cestě za stavbou mini-dřevostavby velice pomůžou.

 

Více fotek domku na obrázku najedete ZDE.

Zatím bez komentářů. Buďte první!

Napsat komentář