Diogenes 21. století- legenda minimálního bydlení se stala skutečností

V červnu 2013 byl firmou VITRA představen na světovém veletrhu designu interiéru a nábytku mobilní domek s názvem Diogenův dům. Tento návrh jsme zařadili do kategorie mobilní domky, ačkoliv nemá kola. Vitra je špičková světová firma, která vyrábí designový nábytek. Od architekta Renza Piana si objednala návrh minimalistického domu, který je zároveň jeich největším výrobkem.

mobilní domek

Dům lze převést komkoliv budete chtít

Vývoj domu

V jednom rozhovoru architekt Renzo Piano přiznává, že návrh minimálního lidského obydlí byl jeho snem již od studentských let. Již studenti v prvních ročnících se snaží veškeré lidské potřeby spojené s bydlením vměstnat do prostoru 2x2x2 metry. Ačkoliv tento sen Renzo Piano nosil celý život v hlavě, podařilo se mu ho zrealizovat teprve nedávno. V průběhu jeho kariéry navrhoval také auta, lodě a před několika lety také cely pro jeptišky, a tak má s navrhováním minimálního prostoru bohaté zkušenosti. Projekty minimálního bydlení však musely vždy ustoupit zakázkám obřích rozměrů, jako je například mrakodrap „The Shard“ otevřený teprve nedávno v roce 2012 v Londýně.

Architekt Renzo Piano

Architekt Renzo Piano

mobilní domek- minimální bydlení

Řez domem

minimální designový dům

Dům je promyšlen do posledního detailu

Před deseti lety začal navrhovat z vlastní iniciativy a pro imaginárního klienta minimalistický dům. Vytvořil mnoho prototypů malých domků. Nejdříve z překližky, pak z betonu a nakonec ze dřeva. Finální verzi produktu Renzo Piano publikoval na podzim 2009 v několika časopisech věnujících se designu a architektuře. Prezentaci domu doplnil o krátkou esej, ve které shrnuje hlavní myšlenky projektu s tím, že hledá investora, který by dům začal sériově vyrábět. Nakonec o dům projevila zájem jako první vyhlášená nábytkářská korporace Vitra AG. Její představenstvo bylo Renzovým návrhem velice okouzleno a ihned se s jeho myšlenkami ztotožnilo. Jak Renzo Piano, tak i Vitra totiž definuje nábytek jako základní součást obytného prostředí.

Diogene Interior

Interiér domu je dokonale navržen v souladu s potřeby lidského těla

Na konci roku 2010 se s Renzo Piano sešel s majitelem koncernu Vitra Rolfem Fehlbaumem a dohodli se, že společnými silami dotáhnou projekt dokonce. Po třech letech intenzivní společné práce byl minimalistický dům představen veřejnosti. Podle slov Rolfa Fehlbauma projekt ve fázi testování potenciálu. Není totiž jasné, jak velký zájem o dům bude. Proto také Vitra porušila svá vlastní pravidla a zveřejnila produkt, který ještě není připraven k sériové výrobě. O jeho budoucnosti se proto rozhodne až později.

Koncept minimálního domu

minimalistické bydlení

Minimální bydlení v nejryzejší podobě

Jednoduchý minimální dům, obklopený kolem dokola přírodou je založen na antických principech architekta Vitruvia. Tento architekt žil v 1. století před Kristem a věnoval se především teoretické oblasti architektury. V roce 1755 byla jeho teoretická stať vydána také s jeho myšlenkami, týkajících se minimálního bydlení. Od té doby tento nápad nepřestával architekty po celém světě fascinovat. Podle aktuální společenské situace se architekti zaměřovali střídavě na formální aspekty a na aspekty sociální, jako byla například diskuse ve 20. a 30. letech 20. století, která řešila minimální podobu bytové jednotky. V 60. letech byl hlavním tématem strukturalismus, ve kterém byly minimalistické buňky skládány do větších celků. V dnešní době je nejaktuálnějším tématem mobilita domů a jejich flexibilita, která by byla velmi vhodná v případě přírodních katastrof a ozbrojených konfliktů.

Obytná jednotka „Diogenes“ nemá být provizorním přístřeškem v případě nestandardních situací, ale dobrovolným místem pro odpočinek a duševní regeneraci. Soběstačný dům Diogenes je navržen do různých klimatických podmínek a je nezávislý na okolních inženýrských sítích a infrastruktuře. Použitá voda je například shromažďována, čištěna a připravena k opětovnému použití. Dům spotřebovává svou vlastní energii a nejnutnější zázemí je absolutně minimalizováno. Tato filosofie je založena na myšlence redukovat nejnutnější vlastnosti obytného prostoru na minimum tak, aby zbyly pouze neoddiskutovatelně nejnutnější části.

interiér minimálního domu

Elegantní interiér

Jednou ze stěžejních referencí Renza Piana je slavný domeček „Cabanon“ od Le Corbusiera, který byl navržen v 50. letech 20. století in Cap-Martin ve Francii. Dalšími referencemi jsou prefabrikovaná struktura od Charlotte Perriandové a Kapsulární hotel od Kisho Kurokawi, který byl vybudován v Tokiu v roce 1972. Pozdní 60. léta a začátek 70. let bylo období, které asi Renza Piana ovlivnilo ze všeho nejvíce. V této době začal vyhrávat první architektonické soutěže, a jak sám často zmiňuje, byl součástí celosvětového hnutí hippies.

Diogenes a jeho vybavení

Diogenes, který je pojmenován po antickém filosofovi, který se proslavil tím, že na protest proti vymoženostem a nadbytku se rozhodl žít pouze v sudu, je minimalistické bydlení, které si zakládá na absolutní nezávislosti na okolním prostředí. Venkovní rozměry domu jsou 2,5 x 3 m, a tak není žádný problém dům naložit na dodávku a přemístit na požadované místo. Ačkoliv zvenku má dům tradiční tvar, je plný technologických rozvodů a systému, které zaručují jeho plnou soběstačnost. Solární panely s fotovoltaickými články, nádrž na dešťovou vodu, biologický záchod, důmyslné odvětrávání, izolační trojsklo. Renzo Piano pracuje s odborníky, jako jsou Matthias Schuler, který ma na starosti energetickou bilanci objektu, nebo Maurizio Milan, který je zodpovědný za konstrukční řešení domu.

minimální mobilní dům

Dům je absolutně energeticky soběstačný.

Dům je vybaven vším, co ke skromnému životu potřebujete. Přední část domu slouží jako obývací pokoj: Na jedné straně je vysouvací sedačka a na druhé straně je skládací stůl pod oknem. Za příčkou se ukrývá sprcha se záchodem a kuchyň, která je jako ostatní části v domě co nejmenší. Dům je vlastně jedním kusem obytného nábytku. Konstrukce je ze dřeva, které má teplý příjemný charakter, a které definuje ráz interiéru. Proti nepřízni počasí je v exteriéru dům obložen hliníkovým pláštěm, který chrání dům stejně, jako kryt hodinek chrání křehký mechanismus uvnitř. Již zmíněný archetypální tvar domu je na rozích zaoblený a spolu s ostatními precizními detaily proto vzbuzuje dojem soudobého moderního produktu. V žádném případě se nejedná o primitivní úkryt, nýbrž o technicky dokonalé a esteticky vyvážené útočiště. Největší výzvou je pro architekta a jeho kolegy vše zorganizovat tak, aby byl prototyp domu připraven k sériové výrobě.

„Tento malý domek je výsledkem dlouhého a náročného vývoje, který byl syntézou mé dlouholeté touhy a technicko-vědeckým poznáním dnešní doby.“ Renzo Piano

Diogenes má širokou paletu využití: Může být prezentován jako prázdninový domek, studio, malá kancelář. Můžete ho umístit do divoké přírody, mezi městskou zástavbu, nebo jako soliterní buňku uprostřed open-office. Může to však být celá skupina tvořící malou vesnici, nebo alternativní hotel. Dále může sloužit jako hotel pro hosta apod. Diogenes záměrně neřeší všechny lidské potřeby rovnoměrně a počítá s tím, že například komunikace mezi lidmi bude probíhat spíše mimo objekt. Proto tento mobilní domek nutí k obecnějšímu zamyšlení, jak lze vnímat vztah individualistického bytí s návazností na okolní společenství.

Více o domu: ZDE

Zatím bez komentářů. Buďte první!

Napsat komentář