Jak postavit zděný dům s minimálními náklady?

Valda_Knihy_Trebesice_MG_2295Jak jste již možná postřehli i z médií, v Čechách roste trend stavby rodinných domů tzv. svépomocí. Co to „svépomocí“ vlastně znamená?

Svépomocná realizace má různé podoby, ke kterým se lidé uchylují především ve snaze snižovat náklady na stavbu rodinného domu. Tento přístup lze rozdělit do dvou základních typů. Buď se rozhodneme stavět dům úplně sami vlastníma rukama, nebo zvolíme alternativu, která je v dnešní době nejčastější. Jedná se o vlastní efektivní koordinaci subdodávek stavby podle předem zhotoveného výkazu výměr. Budeme-li tedy tímto způsobem suplovat práci stavbyvedoucího, hlavního organizátora stavby, lze na stavbě domu ušetřit až 10-20% nákladů. Toto je nejčastější forma svépomocné realizace, kdy stavebník sám zve na stavbu jednotlivé řemeslníky podle fáze stavby, nakupuje sám materiál a celou stavbu řídí. Jak již bylo zmíněno, tímto způsobem lze ušetřit velký obnos peněz, ale je třeba si uvědomit, že finanční úspory jsou vyváženy velkou časovou investicí-  jedná se v podstatě o práci na plný úvazek! 

Tématu svépomocné realizace se věnuje kniha „Stavba domu svépomocí“, kterou velice doporučujeme všem návštěvníkům webu Život bez nákladů, které zajímá problematika snižování nákladů v oblasti bydlení. Knihu lze jednoduše objednat ZDE a aktuálně k ní dostanete také stavební deník zdarma.

kniha-stavba-domu-svepomociValda_Knihy_Trebesice_MG_2231

Zatím bez komentářů. Buďte první!

Napsat komentář