Rozhovor s nadšeným stavitelem útulné chatky Ivona

Stavba domu byla skutečnou radostí.

Michal

Nedávno jsme obdrželi mnoho krásných fotografií z budování malé chatky Ivona. Chata Ivona je velmi podobná chatě Victoria a liší se pouze jinými rozměry půdorysu. Jsme velmi vděční, že se s vámi o ně můžeme podělit a také zveřejnit rozhovor se stavitelem a majitelem Michalem.

Kde chatku stavíte?

Chatku stavíme na našem pozemku naproti hlavnímu domu jako dům pro hosty. Žijeme na venkově, kde je spousta místa.

V jaké fázi stavebního procesu se nyní nacházíte?

V současné době jsme již téměř hotovi. Ještě nám chybí schody uvnitř a kuchyňská linka. Podlahy z tvrdého dřeva jsou z hikoru v obou patrech. V koupelně používáme posuvné dveře, které dávají více prostoru. Podlaha v koupelně je z porcelánové dlažby. Podél stropu budeme mít nepřímé LED osvětlení. Mohu vám poslat další fotografie interiéru. Zadní část druhého patra jsme zvýšili na 2 metry, abychom měli více místa nad hlavou.

Vybírali jste mezi více našimi návrhy?

Podívali jsme se na webové stránky pin-up houses a vybrali jsme Ivonu kvůli tomu, že druhé patro je plnohodnotné (jako samostatný pokoj s větším soukromím) a ne jen podkroví, a kvůli tomu, že balkon sedí na horní části obývacího pokoje a nevyčnívá přes jednu stranu domu (což si myslím, že u malého domu není tak příjemné.) Z balkonu vpředu je velmi pěkný výhled na náš pozemek se stromy, rybníkem a sochami.

Stavěli jste si ho sami, nebo s nějakou odbornou pomocí?

Staví nám ho profesionální truhlář.

Staví nám ho profesionální truhlář

Jak jste se vypořádali s omezeními stavebního povolení?

Šli jsme na náš městský úřad, ukázali jim plány, vysvětlili naše představy a dostali stavební povolení. Museli jsme dodržet odstupy a limit čtverečních metrů pro vedlejší budovu, ale náš pozemek je dostatečně velký, aby se na něj tato budova vešla. Tato budova potřebuje základy. Jakmile potřebujete základy, potřebujete stavební povolení. Chápu, že v jiných zemích se tato otázka může řešit jinak.

Základy a rámová konstrukce podlahy

Čím jste zakryli střešní terasu, aby voda nezatékala do interiéru?

Gumovou membránou. Palubky jsou připevněny ke sloupkům tak, aby neprorazily membránu.

Jaký význam má základový prostor pod podlahou?

Rozhodli jsme se vylít beton tak, abychom měli podlahu a měli prostor pro skladování, než abychom měli podlahu z hlíny a měli problémy s vlhkostí atd. Dolu jsme také přesunuli části tepelného čerpadla, elektrický jističový panel, vodovodní potrubí, elektrický ohřívač vody atd. a nemuseli jsme pro tyto věci zabírat místo nahoře.

Jak plánujete řídit vytápění?

Rozhodli jsme se pro tepelné čerpadlo. Umožní také klimatizaci v létě. Náš hlavní dům má solární panely, takže elektřina pro nás byla dobrým řešením. Vnitřní část tepelného čerpadla je hned vlevo, když vstoupíte do domu. Krabice je velmi malá a vyčnívá asi 13 cm od stěny a zabírá asi metr čtvereční plochy stěny. Vhání teplo také otvorem pro schody do druhého patra. Vnější část tepelného čerpadla je za domem. Další výhodou tepelného čerpadla oproti kamnům na dřevo je, že stisknutím tlačítka máte okamžité teplo a nemusíte rozdělávat oheň. Získáte tak cenný podlahový prostor. Ale – bohužel – nemáte příjemný a útulný projev živého ohně.

Použili jste ve své chatě některý z nápadů udržitelného bydlení? např. opětovné využití dešťové vody.

Ne, nepoužíváme. Na našem pozemku máme dvě studny, které využíváme. Použili jsme stříkanou izolaci s vysokou hodnotou R, která bude účinná při vytápění a chlazení. A využíváme solární energii z hlavního domu.

Izolace stříkáním s vysokou hodnotou R

Co bylo na celém procesu nejtěžší a proč?

Největší výzvou byly schody. Kvůli omezenému prostoru a většímu sklonu jsme se rozhodli použít konstrukci, kde se stupně střídají. (To znamená, že stupně jsou pouze poloviční šířky a střídají se pro levou a pravou nohu.) To umožňuje dosáhnout hloubky a výšky stupňů, které odpovídají předpisům, a přesto se vejdou do celkového prostoru.

Co pro vás bylo během celého procesu nejnáročnější?

Vlastně nic. Dům byla opravdová radost stavět.

Nějaká doporučení pro nové stavitele mini-domů, kteří se teprve chystají vydat na cestu stavby nebo se rozhodují pro koupi našich plánů?

  1. Zvýšení střechy v zadní části poskytne více místa nad hlavou a horní patro je díky tomu mnohem lépe využitelné.
  2. Na stěny jsme použili 50×100mm (namísto 50×150) a použili jsme izolaci ve spreji, která dává stejnou hodnotu R 19 jako skelná vata ve stěně 50×150. Získali jsme tak 100mm prostoru uvnitř, což je v tak malém domě skutečný rozdíl.
  1. Na zábradlí v patře jsme použili tenké nerezové dráty, které jsou poměrně elegantní a zároveň velmi nenápadné. Je mnohem průhlednější než dřevěné zábradlí a méně náročné na údržbu než skleněné panely.
  2. Jedná se o malou kuchyň. Abychom maximalizovali prostor, máme místo skříněk otevřené regály.
  3. Nemáme sporák, ale dvě varné desky.
  4. Máme kus desky, který visí dolů, připevněný k desce pod schody, a který se dá zvednout jako odkládací plocha na stole. Dostatečná plocha stolu se dvěma barovými židlemi na jídlo. Tím odpadá potřeba samostatného jídelního stolu v obývací části. V obývací části je pohovka, křeslo a konferenční stolek.
  5. Kapesní dveře do koupelny eliminují kývání dveří a poskytují více prostoru. Prostor pod domem umožňuje, aby se pod něj vešel jističový panel a ohřívač vody. Díky tomu je koupelna větší a je možné v ní používat normální umyvadlo a sprchu a pod schody je více úložného prostoru.

Několik lidí nás požádalo o plány, protože na ně vzhled a design tohoto domu udělal velký dojem. Odkázali jsme je na vaše webové stránky. Nemůžeme než souhlasit. Myslíme si, že je to báječný domeček! 🙂.

Děkujeme!!

Zatím bez komentářů. Buďte první!

Napsat komentář