Jak se žije v ptačí budce?

Pokud jste si někdy přáli být volní jako ptáci a žít v korunách stromů, potom si tento dům určitě zamilujete. Birdhut je malým domkem z dílny architektů Studio North, který se nachází v jednom z lesů  Britské Kolumbie. Skromný jednopokojový domek má přibližně 11 m, je tedy pouze pro dvě osoby (a psa). Avšak to není vše! Je také domovem několika druhů opeřenců. Architekti při tomto návrhu mysleli i na místní druhy ptáků. Čelní fasáda z obláčkových cedrových šindelí v sobě ukrývá dvanáct ptačích domků pro několik druhů místních ptáků. Při tomto úkolu, přesně zmapovali podmínky, ve kterých jednotlivé druhy žijí a ty poté aplikovali na dům.

Celý dům je postaven výhradně z místních materiálů, které byly nalezeny v nedalekém okolí. Například celá budka stojí na konstrukci z borovic, které byly v nedalekém lese poničeny požárem. Dům se díky této konstrukci nachází přibližně 3 metry nad zemí, tedy přesně ve výšce, kde hnízdí menší druhy ptáků. Zatímco základová deska a obložení domu pochází ze staré paluby. Díky střeše tvořené z 8 mm polykarbonátu jste ještě blíže přírodě, celý interiér je tak vytápěn a osvětlen slunečními paprsky. Přirozenou ventilaci zajišťují dvě kruhová okna podobající se vstupu do ptačích domečků.

A kdo žije v budce s lidmi? Například datel chocholatý obvykle hnízdící ve výšce 5-8 metrů nad zemí tu má domeček o velikosti 20 x 20 x 60 cm. Najdeme zde ale také menší druhy ptáků, například lesňáčka.

Odkaz ZDE

Zatím bez komentářů. Buďte první!

Napsat komentář