Stříbrná ryba

Dům na vodě

Dům lze dopravit po vodních kanálech prakticky kamkoliv

Mnoho lokalit skýtá možnost bydlení na vodě. Prakticky každé větší město, kterým protéká řeka, má takový neodhalený potenciál. I v Praze patří mezi nejlevnější lokality k bydlení právě hausbótové kolonie v centru u Císařské louky tzv. „Cindy“. Stejně jako většina ostatních hausbótů i Stříbrná ryba je dům na vodě, který  nemá motor, a tak odpadá poměrně prostorově náročné zázemí lodi v podobě místa pro kormidelníka, strojovnu, navigační místnost nebo samotný motor. Hausbót se přesouvá pomocí tažného remorkéru, nebo jiné lodi. Ve městech bývá bydlení na nábřeží jednou z nejdražších lokalit, avšak pronájem parkovacího místa na vodě zdaleka tak nedostupné není. Vhodnou alternativou se stávají právě hausbóty, které kombinují levné dostupné bydlení a dostupnost luxusních městských lokalit.

Uvnitř i zvenku je pojat v moderním duchu

Uvnitř i zvenku je pojat v moderním duchu

Hausbót nazvaný „Stříbrná ryba“ byl navržen duem designérů Flo Florian a Sascha Akkermann z německé designérské firmy Confused-Direction. Jejich základním konceptem bylo vytvořit soudobou svěží architekturu s prvky typickými pro loďařská obydlí. Základní klínovitý objem stavby je reminiscencí na přístřešky a obydlí, které můžeme vidět v každém větším industriálním přístavu naší doby.

Hlavní obytný prostor je řešen s ohledem na úsporu podlažní plochy

Hlavní obytný prostor je řešen s ohledem na úsporu podlažní plochy

V interiéru se mísí moderní minimalistická architektura s úsporou podlažní plochy typickou pro interiéry lodí. Podlažní plocha bez mezipatra pro spaní má 40 m2 (431 ft2). Lodní kuchyně je situována naproti stěně s knihovnou a schody do spící části hausbótu. Prosklená hlavní fasáda poskytuje panoramatické výhledy jak z hlavního obytného prostoru, tak i z prostoru pro spaní. Koupelna v zadní části obsahuje zároveň pračku a místo pro sušení prádla. Z hlavního obytného prostoru lze vystoupit na velkou terasu, ze které je volný přístup k vodní hladině, nebo na břeh. Částečně zelená střecha je také přístupná, a to z patra pro spaní.

více info o autorech ZDE.

Počet komentářů: 2

 1. Bíbr 12.8.2014 at 9:57 #

  Kolik ten dům stál, to je známo?

  Odpovědět

  • Vojtěch Valda 22.9.2014 at 10:49 #

   Dobrý den,
   tento plující diamant byl velice levný, jak je patrné z fotek. Chcete poslat plánky, abyste také mohl stavět?

   Odpovědět

Napsat komentář