Tepelná izolace

Více informací o stavbě domku naleznete v naší knize ZDE.

Více informací o stavbě domku naleznete v naší knize ZDE.

Jelikož jsme si už v dřívějších článcích řekli něco málo k stavbě stěny či stavbě střechy, můžeme se dnes věnovat tématu tepelné izolace.

Tepelná izolace slouží k tomu, aby udržovala příjemné klima uvnitř domu. To platí nejenom primárně pro zimní období, ale také pro horké letní dny, kdy izolace chrání vnitřní klima před nesnesitelným vedrem. Obzvláště, jedná-li se o dřevostavbu, a stavba tak nemá akumulační schopnosti, které mají zděné domy. Zděné domy mají tu výhodu, že masa zděného materiálu zmírňuje probíhající klimatické změny ve venkovním prostředí tím, že venkovní teplo nejdříve akumuluje do zdiva a izoluje tak vnitřní klima.

izolace

IZOLACE2

  • A) Tepelná izolace ve stěnách se zpravidla vkládá mezi nosné prvky stěnových rámů těsně před zaklopením finálním interiérovým obkladem stěn, kdy jsou již ve stěně schovány veškeré instalace – elektro, voda, kanalizace atd.
  • B) Tepelná izolace ve skladbě střechy se stejně jako u stěn vkládá před finálním umístěním podhledu a to mezi jednotlivé střešní nosné profily – krokve. Samotný izolant se uřízne širší, aby po svém umístění v mezeře mezi krokvemi dobře držel.
  • C) Tepelná izolace podlahy se vkládá mezi podlahové nosníky již v průběhu montáže podlahy. Pozdější výměna či úprava této vrstvy je vzhledem ke své nedostupnosti poměrně komplikovaná.
Spoustu cenných rad při stavbě domku naleznete v naší knize „Jak postavit malý dům“.

Spoustu cenných rad při stavbě domku naleznete v naší knize „Jak postavit malý dům“.

Minerální izolace

Minerální izolace, nebo také minerální vata či vlna je materiál vyrobený z jemných vláken minerálního původu. Uplatnění nachází v mnoha oblastech nejenom ve stavebnictví. Používá se jak k tepelné izolaci staveb, tak i k zvukovému a protipožárnímu opatření. Můžeme jí rozdělit ještě na skelnou a kamennou – podle hlavního materiálu, ze kterého se vyrábí. Skelná izolace vzniká z písku a skla. Častokrát podíl skla v takovýchto izolacích překročí i 80%. Minerální izolace kamenného původu se vyrábí z čediče, diabasu nebo vysokopecní strusky. Spolu s dalšími přídavky se pojí tmelem na bázi cementu. Minerální izolace má mnoho výborných vlastností, pro které je také tolik oblíbená. Mezi její hlavní přednosti patří vynikající tepelně izolační vlastnosti, je hydrofobní – odpuzuje vodu, a proto snadno drží tvar i ve velice vlhkých podmínkách. Je také velice paropropustná, a tak skrze ni prochází pára prakticky stejně plynule jako vzduchem. Vzhledem k tomu, že není organického původu, tak jí nenapadají žádné houby, plísně, či paraziti. Díky své nehořlavosti nepropustí požár k izolované konstrukci. Lze snadno stlačit, a tak není příliš nákladná na dopravu a skladování. Mimo stavebnictví má rozsáhlé uplatnění v průmyslu, zahradnictví či solárních kolektorech.

Přírodní izolace

Jsou trendem posledních let, ale je nutno říct, že zde byly již dávno před dnes běžně používanými syntetickými a minerálními izolacemi. Přírodní izolace jsou vlastně návratem k našim kořenům a k pozapomenutým principům trvale udržitelného rozvoje. Jsou absolutně nezávadné a jsou velice šetrné k životnímu prostředí.

Jelikož jsou přírodní izolace obnovitelným materiálem, jsou v západních zemích již dlouho podporovány a všemožnými legislativními změnami upřednostňovány před ostatními izolacemi. Mezi přírodní izolace patří konopí, len, dřevo nebo třeba ovčí vlna.

Syntetické izolace

Syntetické izolace jsou reprezentovány především materiálem vznikajícím polymerací styrenu – polystyrenem. Je to jeden z nejrozšířenějších izolantů na trhu se stavebninami. Při stárnutí polystyrenu dochází k změnám fyzikálních vlastností a začnou se v něm vytvářet trhliny. Nastává tedy otázka, zda je vhodné tímto syntetickým izolantem izolovat váš nový dům. Jeho životnost je pomíjivá a nesmíme opomenout ani jeho prokazatelnou neekologičnost. Při vyšších teplotách se z něj dokonce uvolňují toxické a karcinogenní chemikálie. Také příliš nevyhovuje požární odolnosti, protože je velice hořlavý. I přesto je stále hojně používaný, a to především díky jeho ceně, snadné aplikovatelnosti a skvělým tepelně-izolačním vlastnostem. Ve stavebninách lze běžně koupit polystyrenové desky o tloušťce 2″/50mm, 4″/100″, 6″/150mm, 8″/200mm až 10″/250mm. Dále se na trhu vyskytuje drcený polystyren, který lze přidávat do betonu za účelem snížení jeho hmotnosti a zlepšení jeho tepelně-izolačních vlastností. Extrudovaný polystyren se liší od klasického pěnového polystyrenu speciální technologií výroby. Je daleko pevnější a především nenasákavý. Používá se tedy při izolaci ve styku se zeminou. Umísťuje se do soklové oblasti fasády a izolují se jím podlahy ve styku se zeminou. Zpravidla je barevný (růžová, zelená) nebo šedivý s příměsí grafitu. Další syntetickou izolací je polyuretanová pěna, známá pod názvem PUR pěna. Používá se při montáži k doizolování špatně přístupných míst.

Nevíte si rady se stavbou domu? Nebo jste se rozhodli postavit si svůj malý domek svépomocí? Pak Vám zajisté pomůže naše kniha „Jak postavit malý dům“Tato kniha je plná cenných rad z praxe, názorných fotografií a ilustrací atd.. Koupit ji můžete přímo ZDE!

DVĚ-BARVY

Zatím bez komentářů. Buďte první!

Napsat komentář