Zabetonované sloupky, jako základ pro malou stavbu.

Více informací o stavbě domku naleznete ZDE

Více informací o stavbě domku naleznete ZDE .

V dnešním článku se budeme věnovat jednomu ze základů pro stavbu malého domku, konkrétně zabetonovaným sloupkům. Již v předchozím článku jsme se věnovali typu základu „betonové patky“ a dalším typům se budeme věnovat v nadcházejících článcích, takže se máte na co těšit!

Tento typ založení je vhodný u domků, jejichž první patro je vyvýšené na sloupcích. Zabetonováním dřevěného prvku zamezíme jeho větrání, což může způsobovat jeho pozdější hnití. To může nastat za pár let, za pár desítek let, nebo také prakticky nikdy. Eliminovat toto riziko můžeme tím, že před betonáží konec sloupku důkladně naimpregnujeme například bitumenovým nátěrem. Dále je vhodné vybrat kvalitní tvrdší dřevo s hustými letokruhy – například dub, modřín, jasan. Důležité je, aby bylo dno jámy zpevněné a sloupek měl pod sebou oporu.

MATERIÁL

  • Beton (pojivo/ písek/ štěrk/ voda)  nebo komplexní suchá betonová směs
  • Kameny
  • Dřevěné hranoly 2″x2″/ 100x100mm nebo kulatiny
  • Tesařské kování – základní
Spoustu cenných rad při stavbě domku naleznete v naší knize „Jak postavit malý dům“.

Spoustu cenných rad při stavbě domku naleznete v naší knize „Jak postavit malý dům“.

Bez názvu

postup_1

postup_2

  • A) Vykopeme jámu cca 20″/ 500mm hlubokou a širokou 12″/300mm.
  • B) Dno jámy zpevníme kameny, které zalijeme betonovou / cementovou směsí. Na místo připravíme sloupek, který důkladně vycentrujeme do jeho finální polohy. Spodní část sloupku pečlivě naimpregnujeme.
  • C) Jámu se sloupkem a zpevněným podložím zalijeme betonem a necháme proschnout. Před skončením této etapy se ještě ujistíme, zda není sloupek vychýlený.
  • D) Posledním krokem je následné umístění nosného trámu podlahové konstrukce. Jako spoj může sloužit například kovová spojka.

Nevíte si rady se stavbou domu? Potřebujete vědět více o základech či jiných částech stavby? Pak Vám zajisté pomůže naše kniha „Jak postavit malý dům“. Dozvíte se v ní, jak postupovat krok za krokem od založení stavby až po střechu a napojení přípojek!

jak postavit malý dům

Zatím bez komentářů. Buďte první!

Napsat komentář