EKO dům z nákladního kontejneru

Tento pozoruhodný dům byl představen v americkém státě Ontario. Kombinací ekologické a minimalistické architektury vznikl koncepční nápad. Základem celého domu je obyčejný lodní přepravní kontejner. Ten je následně doplněn o přírodní materiály z okolí domu. Jde především o slámu, hlínu a dřevo. Sláma tvoří tepelnou izolaci domu stejně jako je to u tradičních stodol v jeho okolí. Hyper-parabolická střecha je schopna nést zatížení zelené střechy. Dům z nákladního kontejneru přitahuje pozornost lidí, kteří uvažují o stavbě domu s minimálními náklady.

kontejnerová architektura, dům z nákladního kontejneru

Dům lze celoročně obývat

Kontejnerový dům navrhl architekt Murray Arnott a postavil ho s týmem dobrovolníků v rámci několika pracovních workshopů. Domek není závislý na žádných inženýrských sítích, a tak je možné ho umístit i do neosídlených oblastí. Obsahuje solární panely, kompostovací toaletu a horkovzdušné vytápění na pevná paliva, které slouží zároveň jako plotna v kuchyňi a vyhřívaná pohovka pod oknem.

kniha-jak-postavit-maly-dum

kontejnerová architektura, dům z nákladního kontejneru

Kontejnerový dům postavili dobrovolníci a nadšenci do bydlení s minimálními náklady

Snahou tohoto domu je navrhnout ekologické, nízkonákladové a minimalistické bydlení jako alternativu k standardní stavební produkci.

Více o tomto domě najdete: ZDE

Plánujete stavbu nízkonákladového domu?

Pak Vám doporučujeme tuto publikaci:

DVĚ-BARVY

Počet komentářů: 2

  1. Cont 12.12.2014 at 13:14 #

    Tak tomuhle opravdu tleskám! Kontejnerovou architekturu sleduji a jsem rád, že se zmínky o domech z kontejnerů začínají objevovat i u nás. Tohle levné, ekologické a nápadité bydlení si určitě zaslouží větší pozornost. Nevíte, zda stojí nějaký dům z kontejnerů i v ČR?

    Odpovědět

  2. Jirka 6.8.2016 at 18:21 #

    Nekolik mozna i lehce rejpavych poznamek ke clanku – Ontario neni americky stat ale provincie v Kanade. Kontejner neni zrovna idealni zaklad pro dum – ocelova konstrukce ma mimo jinych spatnych vlastnosti velmi vysokou tepelnou kondukci tzn. ze pokud neni KOMPLETNE obestavena izolacnim plastem a nebo nejsou ve stenach mechanicky preruseny tepelne mosty, prenasi venkovni teploty do interieru a naopak. Pokud pak vezmeme v potaz kuprikladu i mnozstvi energie potrebne pri jeho vyrobe a nasledne likvidaci a naklady na transport je pak vzhledem k omezenym velikostem 20′ nebo 40′ kontejneru vhodnejsi/levnejsi/ekologictejsi klasicka drevena konstrukce. Vnimam celou tzv. „kontejnerovou“ architekturu spise jako modni trend kterej dle meho stejne rychle jako se objevil, tak zase zmizi. V Kanade ziju a drevostavbami se zivim poslednich vice nez 25 let takze uz neco pamatuju a dovolim si tvrdit, ze mam v tomto oboru uz nejake zkusenosti a vzhledem k lokalnim cenam stavebniho reziva a izolace (ktera je tady mimochodem nejlevnejsim stavebnim materialem vubec) a kdy mi stavebniny dodaji jakoukoli objednavku nad $2000 zdarma prakticky kamkoli mi prijde nesmyslne stavet z neceho, co je po vyrazeni z provozu (rozumej neopravitelne staticky poskozene, rezave,kontaminovane atp.) nutno za drahe penize a slozite s pomoci jerabu usazovat na staveniste (tak jak ten kontejner slozili ti hippies na videu to skutecne bezne nefunguje) neni dle meho ani levne ani ekologicke a uz vubec ne napadite. Na vecnou polemiku o mnou uvedenych skutecnostech o nevhodnosti pouziti vyrazenych kontejneru jako stavebniho materialu rad odpovim. S pranim vseho dobreho ze slunecne Alberty (333 sunny days/Year average) Jirka.

    Odpovědět

Napsat komentář