Pro radost z hor

Mike Basich je známý kanadský snowboardista a velký milovník horských sportů. Proslavil se především skokem se snowboardem z vrtulníku přímo do sněhové závěje. Toto video obletělo svět a Mike se stal takřka přes noc celebritou v komunitě přívrženců extrémních zimních sportů. Málokdo však již ví, že Mike je také velice šikovným a zručným řemeslníkem, a že si přímo v horách postavil malý elegantní srub, kde tráví většinu svého času. Chce být co nejblíže sněhu a tomu, co má v životě nejraději- horám.

minimální dům v horách

Mikův dům

Jeho minimálně koncipovaný dům leží v severní části Sierry Nevady v americkém státě Kalifornie. V zimních měsících a někdy i prakticky celé jaro je jeho srub přístupný pouze rolbou, sněžným skútrem, nebo se sněžnicemi na botách. Je postaven přímo na skalnatém podloží, a tak nebylo nutné zakládat stavbu na mohutných základech. Celá stavba je postavena z materiálů, které Mike donesl z údolí, nebo které posbíral v okolí stavby. Veškeré dřevěné prvky nařezal na přenosné pile a ocelovou konstrukci svařil společně s bratrancem. Interiér domu je ukázkou velice precisní truhlářské práce, každý detail stolu, police, sedaček a jiných prvků je originální a vypovídá o Mikově manuální zručnosti.

minimální dům v horách

Dům je útočištěm pro milovníky zimních sportů

Mike se vedle kariéry úspěšného propagátora sportu zaměřil i na propagaci stavění svépomocí. Je fascinován tím, co vše je schopen člověk postavit pouze vlastníma rukama a vždy, když se objeví výzva podobného charakteru, jako je stavba srubu v horách, střemhlav se pustí do jejího zdolání. Vášeň, kreativita, vůle a pracovitost jsou vlastnosti, které Mika zdobí asi ze všeho nejvíce.

„Do svých 33 let jsem v životě nesebral tolik odvahy, abych si splnil svůj velký sen, který jsem měl již od dětství. Postavit vlastníma rukama dům, ve kterém bych mohl žít, a který by splnil veškerá má očekávání, která od domu mám. Psal se rok 2004 a na jaře, když konečně roztála sněhová pokrývka, jsem se pustil do práce. Toulal jsem se horskou oblastí Donner Summit, dokud jsem nenašel vysněný kus půdy, na kterém bych chtěl stavět. Zanedlouho jsem koupil 16ha lesa a na krásné mýtině s obrovskými balvany jsem se rozhodl postavit dům. V průběhu hledání vhodné lokality a při následné stavbě jsem spal v tepee a experimentoval s přežitím v těchto odlehlých a málo hostinných podmínkách.“

video ze stavby Mikova domu:

stránky mikova obchodu se zimní výbavou: www.241-usa.com

Zatím bez komentářů. Buďte první!

Napsat komentář