Mini-domy a 7 důvodů proč v nich žít!

vsePoslední dobou se stále více mluví o minimálním bydlení. Především ve Velké Británii a USA jsou mini-domy velmi oblíbené téma, lidé zde vytváří komunity a hnutí, která život v nízkonákladových úsporných domech propagují. Této problematice se intenzivně věnuji již několik let. Sleduji všemožné způsoby výstavby mini-domů a jiných alternativ, a tak jsem se rozhodl, že sepíšu sedm hlavních kladů tohoto bydlení.

Pod pojmem „mini-dům“ se skrývá celá řada různých způsobů minimálního bydlení. Proto se mé rady a doporučení nebudou vztahovat k jednomu konkrétnímu typu mini-domu, ale budou obecné, aby byly užitečné co nejširšímu spektru čtenářů. Je jedno, zda si koupíte free-domek, vyřazený autobus, postavíte malý zděný dům, či postavíte mini-dřevostavbu svépomocí. Tento článek je pro každého, kdo chce minimalizovat náklady na bydlení!

time1. Bydlíte hned! Platí přímá úměra: čím menší dům, tím je dřív postaven a tím meně komplikací s úřady budete mít. U nás v České republice nepotřebujete stavební povolení ani ohlášení stavby na dům se zastavěnou plochou do 25 m² a do 5 metrů výšky. Vše je zakotveno ve stavebním zákoně, takže jestli narazíte na buzeraci ze strany nějakého úředníka, tak ho odkažte na paragraf 103 stavebního zákona. Více: ZDE.

naklady2. Nízké náklady na provoz! Už jsem četl a slyšel miliardy řečí ohledně pasivních a nízkoenergetických domů. Neznám a ani nechci znát nejaktuálnější převratnou technologii fasád a rekuperací, myslím, že těchto marketingových vymýváren mozků už bylo dost. Každému inteligentnímu člověku musí dojít, že jestli chce snížit náklady na provoz domu, tak se musí v první řadě uskromnit a to především v nárocích na prostor. Čím menší dům, tím menší náklady na provoz a basta.

moving house3. Flexibilita! Mini-domy se dají často převést na jiné místo. Pohádali jste se s kamarádem a on už Vás na svém pozemku nechce? Zaplaťte si autojeřáb na jeden den a svůj dům si převezte třeba na parcelu rodičů. Menší dům se také snadněji opouští.

dum4. Postupný růst! Plánujete rozšířit rodinu? Za jak dlouho jste schopni postavit mini-dřevostavbu 3x3m a k domu ji připojit? Opravdu potřebujete třígenerační rodinný dům s deseti pokoji, dvěma kuchyněmi a třemi koupelnami? Jestli ano, tak neztrácejte čas se čtením tohoto článku a jděte stavět, ať máte do smrti alespoň základy..

Dávno již neplatí rčení „můj dům, můj hrad“. Pakliže chceme žít v otevřené občanské společnosti, která se zajímá o veřejné dění a kvalitu svého okolí, tak nemůžeme být sami zabarikádováni spoustou neužitečného haraburdí, které podvědomě hromadíme v baráku, aby nám nepřišel uvnitř tak velký.

cleaning5. Šetří čas! Menší dům Vám ušetří spoustu času. Nebudete tolik uklízet, nemusíte se starat o milion různých zbytečných přístrojů, které vlastně k spokojenému životu nepotřebujete a budete tak mít více času sami na sebe, zábavu a na život.  Že si nedovedete představit život bez vysavače, mixéru, televize a kávovaru? Doporučuji si to přinejmenším alespoň na chvíli zkusit.


travel6.
 Cestujte! Je lepší peníze probydlet nebo procestovat? Znáte to zabezpečování Vašeho nedobytného hradu před dovolenou? Čím menší dům máte, tím menší má tržní hodnotu a tím menší Vy budete mít strach, že Vám ho někdo ukradne. Navíc sami brzy zjistíte, že cestování je daleko lepší způsob trávení života, než pasivní vysedávání v rozlehlém obývacím pokoji.

eco7. Buďte in! Malé domky nejsou jen výsadou lidí s malými příjmy. Naopak! Minimální bydlení je life-style, je ekologické a na světě má spousty příznivců z bohatých vrstev obyvatelstva. Také nabízí řešení na mnoho globálních problémů lidstva jako jsou: vyčerpatelné zdroje energie, přelidněnost, celosvětová hospodářská krize, nebo přírodní katastrofy.

Jestli se Vám líbil tento článek, tak ho prosím sdílejte na sociálních sítích!

Počet komentářů: 6

  1. Tereza 7.11.2016 at 14:19 #

    Dobrý den, mám poznámku k bodu číslo 1. Zmiňovaný zákon říká: stavby o jednom nadzemním podlaží do 25 mzastavěné plochy a do 5 m výšky, nepodsklepené, jestliže neobsahují obytné ani pobytové místnosti, hygienická zařízení ani vytápění, neslouží k ustájení nebo chovu zvířat, neslouží k výrobě nebo skladování hořlavých kapalin nebo hořlavých plynů a nejedná se o jaderná zařízení.

    V tomto případě se přeci zcela jasně jedná o obytné prostory, nemýlím li se?

    Odpovědět

    • Vojtěch Valda 7.11.2016 at 16:14 #

      Dobrý den,
      obytný prostor je definován světlou výškou (nad 2500mm) a intenzitou přirozeného oslunění. Pakliže není některé z těchto kritérií splněno, nejedná se o obytný prostor. Místnost s 2400mm tudíž není obytným prostorem.

      Odpovědět

  2. Záhradkár 4.12.2016 at 21:51 #

    Hľadám spôsob, ako bez papierovačiek postaviť aspoň letný domček na našej novej veľkej záhrade,. je tam úžasná atmosféra, príjemné prostriedie, neďaleko mesta, v ktorom máme byt. Na pozemku je starý dom, ale dávať do jeho opravy pol milióna korún mi príde zbytočné, keď ma o chvíľu čaká dôchodok. A práve drevostavby a minidomy sú podľa mňa riešením. Pracujem cez internet, nemusím každý deň do zamestanania a nijakej kancelárie, tak od jari do jesene budem bývať vo svojom.

    Odpovědět

  3. David Kulich 27.3.2017 at 17:06 #

    Umistil jsem mobilhome o rozmeru 8 x 3m na vlladtni pozemek – trvaly travni porost a mistni stavebni urad me donutil jej odstranit.

    Jak bych se mel erudovane branit?

    Dekuji za odpoved

    Odpovědět

    • Vojtěch Valda 28.3.2017 at 7:47 #

      S takovouto situací nemám žádné zkušenosti.
      Zkuste se s nimi erudovaně domluvit.

      Odpovědět

Napsat komentář