7 rad jak šetřit vodou
Šetřit vodu znamená šetřit peníze. Odmala nám vtloukali do hlavy, ať šetříme vodu, a my přesto s vodou zacházíme jako by její zdroje byly nevyčerpatelné. Ony se zdají nevyčerpatelné do té doby, dokud jednou nedojdou. Téma života s minimálními náklady s tématem „jak ušetřit vodu“ úzce souvisí, protože chceme-li minimalizovat naše náklady a ušetřit peníze, vodou bychom rozhodně plýtvat neměli. Přečtěte si pár rad, které se týkají vaší denní spotřeby vody, a třeba si k vezmete k srdci alespoň některé z nich.
1. Sprchujte se! Při sprchování spotřebujete maximálně jednu třetinu vody, než když se koupete. Pakliže vanu natolik milujete, pořiďte si alespoň její anatomicky tvarovanou variantu. Do jejích záhybů se nevejde tolik vody.
2. Nenechávejte vodu zbytečně téct. Znáte to všichni, ale jen někteří se tím opravdu řídí. Při čištění zubů, holení, nebo mydlení rukou nenechávejte puštěnou tekoucí vodu. Ušetříte tak v průměru i 650,- za osobu a rok. Víte, že když použijete na čištění zubů kelímek s dvěma deci vody, tak spotřebujete za 100x méně vody než ten, kterému při čištění zubů proteče za dvě minuty 20 litrů?
3. Kupte si perlátory na vodovodní baterie. Nestojí skoro vůbec a vy začnete okamžitě šetřit. Stojí okolo 250,-, a mají tak krátkou dobu finanční návratnosti. Proud vody obohacují vzduchem, a tak vody vytéká podstatně méně než normálně. Instalujte tento perlátor především do sprchové hlavice!
4. Opravte netěsnící záchod, nebo netěsnící vodovodní baterie. Je to enormní plýtvání vodou a utěsnění je jednoduché a rychle zvládnutelné. Existují různé zařízení, které redukují množství vody, kterou spotřebujete během splachování. Ty se dávají rovnou do záchodové nádrže. Nové záchody mají již i tři úrovně splachování, což je velice efektivní způsob jak vodu ušetřit.
5. Přestaňte kupovat balenou vodu! Zvykněte si používat vodu výhradně z kohoutku. Nejenomže je stejné kvality, ale především je v průměru stokrát levnější než voda balená. Navíc ulevíte přírodě od dalších nánosů plastových obalů.
6. Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou! Pokud si vodu napustíte do dřezu, vyjde Vás to přibližně na jednu šestinu spotřeby vody neboli peněz. Nejúspornější je mytí nádobí v myčce. Ušetříte za ohřev vody, i za vodu samotnou a to až pětinásobek oproti mytí v dřezu.
7. Chytejte dešťovou vodu! To platí především pro zalévání květin, či celé zahrádky. Je to zadarmo a investice do okapních svodů a rezervoáru (sudu) se vrátí prakticky okamžitě. V některých státech, kde si pitné vody váží více, používají dešťovku i na splachování a mytí (například aut).
Chcete udělat dobrý skutek? A chcete, aby bylo na planetě Zemi více pitné vody také díky Vám? Sdílejte tento článek na sociálních sítích níže, aby se o něm dozvěděli o ostatní!
Pokud Vás zajímá snižování nákladů, mohl by vás zajímat tento článek.
Zatím bez komentářů. Buďte první!