Rozebírá staré domy a staví z nich nové s příběhem a duší!

Základním konceptem Brada Kittela- zakladatele společnosti Tiny Texas Houses– je rozebírání starých vyřazených dřevostaveb. Z nastřádaného materiálu následně staví recyklované domy, které celé prodává. Domy mají tradiční charakter a použité materiály jim dávají kouzlo, které nové domy postrádají.

Recyklované domy

Domy jsou malé a krásné

Naše domy jsou z 99% z tříděných materiálů. Všechno od dveří, podlah, oken, nosníků, verandy, skla až po fasádní obložení a střechu. Z vyřazeného materiálu jsme schopni postavit dům, který vydrží sloužit lidem celé století. Jsem přesvědčen, že je v Americe dostatek vyřazeného materiálu na stavbu domů pro celou budoucí generaci. Jediné, co je potřeba, je čirá lidská touha, entuziazmus, energie a vůle postavit z ničeho něco, co přetrvá několik následujících generací. Mojí hlavní náplní je ukazovat lidem, jak lze jednoduše dům rozebrat a zdravý materiál dál použít. Jsem přesvědčen, že recyklovaný starý materiál je daleko lepší než dnešní moderní stavební prvky. Až 52 % veškerého objemu skládek je vyhozený stavební materiál, což se mi zdá naprosto nepochopitelné. Lidé devastují svoje životní prostředí tím, že produkují nové a nové materiály a vůbec nehledí do budoucnosti.

Recyklovaný dům 3

Recyklované materiály vdechují domům duši

Moje filosofie je jen kapičkou v moři bezohledné stavební produkce, avšak pevně věřím, že se lidstvo pomalu probouzí k lepším zítřkům. Žádný dostupný způsob výroby než recyklace nás nestojí méně peněz, energie a úsilí. Na této planetě je nepředstavitelné množství potenciálního recyklovatelného stavebního materiálu, který se vrší na skládkách a je naprosto podhodnocený. Do budoucna přibude lidí, jejichž povoláním bude třídič stavebního materiálu.

Interiér

Paměť materiálu je znatelná v každém detailu

Stavím domy, které jsou každý zvlášť originálem. Cenu stanovuji až po ohodnocení finální vybavené verze domu. Někdy stavíme přímo na přání zákazníka, jindy stavíme podle předem zpracovaných orientačních typových plánů. Vzhledem k tomu, že recyklované materiály mají různé rozměry a vlastnosti, přizpůsobujeme orientační plány aktuálním okolnostem během samotné stavby. Rozměry jsou od 2x3m až po např. 8x4m a pokud si to zákazník přeje, jsme ochotni jednotlivé domky skládat do větších modulárních celků. Naším cílem je stavět domy, které vydrží minimálně sto let, přesně tak, jak to dělali naši předci. Kombinujeme kvalitní staré materiály s novými technologiemi a poznatky, které zaručí tepelný standard budovy, a tudíž její ekologickou a ekonomickou udržitelnost. Pomocí silného tahače jsme schopni naše domy přemístit na pozemek zákazníka a dostát tak všem našim závazkům. Cena jednoho dne pronájmu tahače se pohybuje kolem 50 000 kč.“

Recyklovaný dům 7

Budoucí kolonie Tiny-texas houses

  Nedaleko dílny, kde se staronové domy montují, je návrší, kde stojí přibližně desítka domů, které Brad Kittel postavil. Brad o nich mluví jako o budoucí vesnici, kam budou přijíždět návštěvníci, kteří si domy pronajmou a budou zkoušet, jak se jim v takových domech žije. Jeho snem je však dostat tento způsob stavění do podvědomí společnosti, aby se trend stavění z vyřazeného materiálu rychle rozšířil a lidé tak byli k recyklovaným domům více tolerantní. Na půl hektaru půdy může být až 12 domů i s velkou zahradou a spoustou zelených ploch kolem. Prostřední dům bude fungovat jako společná kuchyně, jídelna a společenská místnost, kde se budou pořádat kulturní akce, hrát hry a relaxovat. Domy se budou moci pronajímat, či odkupovat a jednou z jejich hlavních výhod bude možnost jejich přemístění, což umožní neomezenou variabilitu.

Domy se budou moci přizpůsobovat požadavkům a potřebám nových generací a recyklace starých materiálů se tak stane samozřejmou součástí standardní stavební produkce stejně, jako tomu bylo za časů našich pradědů.

Více o projektu: ZDE.

Zatím bez komentářů. Buďte první!

Napsat komentář