Dům v Judith Mountains

Trvalo roky, než klienti Jeffa Sheldena našli vhodnou parcelu pro stavbu nízkonákladového minimálního domu uprostřed divočiny ve středu státu Montana. Sen se stal skutečností.

Na parcele stál již starý opotřebovaný srub s malými okny. Špatné osvětlení a stínění starých vysokých jedlí v okolí domu vyvolávalo stísněné pocity. Klienti si přály, aby jim architekt navrhl přesný opak- prosvětlený prostor se slunečním světlem a bezprostředním kontaktem s nádhernou okolní přírodou. Jejich přání jim nakonec splnil nejenom architekt, ale také lesní požár, který v části jejich pozemku zdecimoval velké množství vzrostlých jedlí.

dům je útočištěm před rozmary horského počasí

dům je útočištěm před rozmary horského počasí

Stavební pozemek tvoří vápencová police, která se tyčí třicet metrů nad dnem údolí a poskytuje tak úchvatné pohledy do okolí. Umístění hlavní obytné části na podstavci vyvolává pocit, že dům levituje nad zemí v korunách stromů. Zároveň je však dům v přízemní části v bezprostředním kontaktu s okolními horskými lučinami. Dům je navržen tak, aby poskytoval svým uživatelům celou škálu služeb.

interier6Klient patří ke generaci, která v této horské oblasti odmala vyrůstala, a tak má blízký vztah k tradičním místním formám architektury stejně tak, jako k typickým podhorským scenériím, kterými byl odmala obklopen. Okolní krajinu charakterizují tradiční dřevěné rozhledny, jejichž charakteristická forma se otiskla také do návrhu domu. Rozhledny poskytují výhled do těch nejméně přístupných a pozoruhodných míst, stejně jako navržený dům. Dům je v objetí nespoutané přírody a tvoří s ní jednu neoddělitelnou symbiotickou formu, která se stala rychle samozřejmou součástí tamního koloritu.

exterier8Volba materiálu a architektonická forma výrazně podpořila splynutí domu s okolní krajinou. Již bezprostředně po dokončení vypadal dům starobyle, jakoby ho nechal postavit místní továrník z roku 1939. Architekt a majitelé použili mnoho recyklovaného materiálu. Rezavějící plechy, které tvoří střešní krytinu, byly vyjmuty z rozpadlé stodoly nedaleko v údolí, trámy, podlaha a obložení jsou použity z původní roubené stavby. Kámen byl posbírán v okolí domu a některé kusy dovezeny z nedalekého kamenolomu. Interiér má tradiční rustikální charakter. Přízemí poskytuje uživatelům kuchyňský kout, koupelnu a ložnici pro dva se skladovacími prostory. Druhé patro je ze všech čtyř stran bohatě proskleno, a tak poskytuje výhled do všech světových stran. Společně s centrálním střešním oknem je celý obytný prostor bohatě prosluněn. Je zde také spací kout pro dva a mnoho úložných prostorů mezi trámy a v nábytku.

Tento dům se stal brzy po dokončení ikonou údolí a dokázal tak, že i malá architektura může mít velký pozitivní dopad na své okolí.

Zdroj energie poskytují dva solární panely o výkonu 2x50W a rozsvěcují tak světla, nabíjí drobné elektrospotřebiče a pohání vodní čerpadlo. Klienti si tak mohou dovolit mít rádio, televizi, vodovodní baterii a čerpadlo, kterým napustí vodu do vany, kterou ohřívají kotlem na dřevo.

Tento dům se stal brzy po dokončení ikonou údolí a dokázal tak, že i malá architektura může mít velký pozitivní dopad na své okolí. Je oblíbenou destinací pro turisty, kteří znají dům z časopisů a rozhodli se na vlastní kůži nasát jeho výjimečnou atmosféru.

Zatím bez komentářů. Buďte první!

Napsat komentář