Freedomky- kontejnerové dřevostavby
V roce 2010 představil architekt Marek Štěpán první prototyp freedomku na Václavském náměstí. Tato událost oslovila laickou i odbornou veřejnost a freedomek si ze dne na den získal velkou oblibu. Jednalo se o představitele první kontejnerové dřevostavby u nás. Psalo se o něm snad ve všech českých médiích, a tak není divu, že z prototypu domu se vyklubal celý podnikatelský záměr, jehož cílem je zpřístupnit tuto možnost bydlení co nejširší mase obyvatel. Marek Štěpán přiznává, že tento nápad nosil v hlavě roky, ale byl to až podnět zvenku, který rozpohyboval celou tuto akci.
Koncept
Hlavní myšlenky celého produktu se dají shrnout do tří základních bodů.
1. Mobilita
je bod číslo jedna a stěžejní myšlenkou celého projektu. Dům je kompletně složen v dílně a na pozemek je dovezen již celý hotový. Klient tak nemá starost s vleklými pracemi na stavbě. Jestliže dům zůstane i nadále mobilní a nebude spojen pevně se zemí, tak ho nelze považovat za nemovitost a odpadají tak do jisté míry komplikace se stavebním povolením. V případě, že byste se rozhodli změnit lokalitu bydlení, lze celý dům naložit a odvést na novou parcelu. Freedomek je hotový do tří měsíců od objednání, což je přibližně poloviční časový nárok než je u zděného domu.
2. Prostorová efektivita
Samotný objem domu je velice stísněný tak, aby vyhovoval maximálním přepravním limitům. Proto je uvnitř do detailu vyřešen a celý interiér tak funguje jako jednolitý kus nábytku. Dalším principem je modulární skládání jednotlivých domků. Lze dokupovat jednotlivé moduly a ty pak skládat do větších celků
- Design
Freedomek navrhoval architekt a podle toho taky vypadá. Architekt kladl důraz na soudobé trendy v moderní architektuře. Ve spolupráci se společností IKEA dovybavil freedomky jejich populárním a cenově přijatelným nábytkem.
Technické řešení
Freedomek je řešen jako klasická dřevostavba, kde se tloušťka stěny odvíjí od nadmořské výšky. Můžete si vybrat z několika různých skladeb stěn podle toho, kam chcete svůj domek umístit. Vytápění je řešeno elektrickým přímotopem, rekuperací, či jinou standardní soudobou technologií. Freedomek se umísťuje buď na standardní předem připravené betonové pasy, dřevěný rošt,nebo na klasické zemní vruty.
Životní styl
I přes veškerou snahu autorů, je takovéto zdánlivě výhodné bydlení spíše pro vyšší střední třídu. Freedomky vypadají precizně, jsou z kvalitních materiálů a tomu také odpovídá cena. Nejlevnější a nejmenší varianta Vás vyjde s DPH lehce pod milion korun, což je cena, která je za obytnou plochu 22 m² poměrně vysoká. Je proto otázka, do jaké míry tento projekt řeší problém cenově dostupného bydlení a do jaké míry se jedná o vydesignovaný předmět s vysokou přidanou hodnotou. Životní styl bydlení v malých domech bude jistě sílit a freedomek bude jeho nedílnou součástí.
Více o Free-domcích najdete ZDE.
Chcete vědět vše o stavbě malých-ekonomických dřevostaveb?
Pak Vám doporučujeme tuto publikaci.
Dobrý den,
musím dost přitakat Vaší výtce k pořizovací ceně freedomku. Mám zkrátka pocit, že je to sice krásná, ale přeci jen trochu drahá sranda :).
Maringotku, obytný dům, karavan či obytný vůz lze pořídit mnohem levněji a některé z těchto variant myslím mohou snadno konkurovat právě i designem.
Jakub