Mini-dům věhlasného architekta

Architekt- vizionář Le Corbusier, vlastním jménem Charles-Édouard Jeanneret-Gris, psal o ideálním domě jako o „stroji na bydlení“.  Ačkoliv tento termín evokuje spíše přetechnizovaný svět z románů Julese Werna, v Le Corbusierově podání to znamenalo, že se kladl maximální důraz na užitečnost a flexibilitu užívaného prostoru- jednalo se především o variabilní „open-space“, který umožňovala betonová konstrukce, vestavěný nábytek, silný důraz na lidské měřítko při navrhování všech detailů domu a v neposlední řadě charakteristická snaha co nejvíce interiér domu propojit s exteriérem. Jeho nejznámějším projektem minimálního bydlení je mini-dům „Cabanon“.

OD-AX508_CORBU_P_20130614115052

Dům vypadá zvenku nenápadně

Mini-dům Cabanon Le Corbusiera byl navržen jako letní příbytek v Roquebrune-Cap-Martin ve Francii. Jedná se o syntézu všech architektových názorů na moderní bydlení. Domek byl sestaven v roce 1952 jako narozeninový dárek pro jeho ženu Yvonne Gallis. Jedná se o jednopokojovou prefabrikovanou konstrukci o rozměrech 3,6 m x 3,6 m, která poskytuje uživateli prostor pro práci, spánek, relaxaci a skladování věcí. V domě chybí kuchyň a koupelna a je zde pouze toaleta za rudým závěsem. Jídlo si Le Corbusier se svou manželkou objednávali z nedaleké kavárny na nábřeží.

OD-AX537_CORBU_P_20130614171032

Vnitřní prostor je promyšlený do posledního detailu

Překližkový interiér- jehož model 1:1 je k vidění v New York´s Museum of Modern Art- se stal ikonickým z mnoha důvodů. Stal se jediným domem, který Le Corbusier postavil pro vlastní potřebu, a kde navrhl několik svých stěžejních staveb (Chandigarh, kaple v Ronchamp) a v jehož blízkosti také v roce 1965 ve věku 77let zemřel.

Le Corbusier: The Interior of the Cabanon, Le Corbusier 1952 – Cassina Reconstruction 2006 from Miami Design District on Vimeo.

Mnoho nadšenců architektury a minimálního bydlení berou Cabanon jako vzor hyper-efektivního návrhu domácnosti. Mnoho z nápadů, které zde Le Corbusier realizoval lze využít prakticky v jakékoliv domácnosti. Staly se také vzorem a promítly se do prací mnoha nadcházejících generací designérů a architektů.
1. Materiálová jednota

Aby byl vytvořen efekt jednoty a vzdušnosti, byly na celý interiér a nábytek použity světlé druhy dřeva. Architekt efektivně pracoval se skladovacími prostory, aby maximálně efektivně využil podlahovou plochu: skříň rozdělující vstup a hlavní obytný prostor, nízké police obklopující pracovní/ čtenářský kout, tři hluboké zásuvky v posteli. (Když přes noc zůstala v chatce i architektova manželka, spal na matraci položené na zemi)

2. Interiér jako jeden kus nábytku

Hlavním prvkem nábytku je malý stolek, který vyrůstá z jižní stěny. Zde architekt četl, jedl, pracoval a i se zde pořádal neformální setkání umělců. Nedílnou součástí stolečku jsou krabicovité stoličky, které Le Corbusier navrhl v roce 1952 speciálně pro Cabanon. Jsou vyrobeny z pevných kaštanových panelů, které jsou spojeny rybinovým spojem po vzoru klasických beden od whiskey.

3. Hra se stropem

A-Look-Inside-Le-Cabanon-by-Le-Corbusier-2

Detail na multifunkční postel

Ačkoliv je strop pouhých 2,25 metru vysoký, vnitřek domu působí velice prostorně i do výšky. Je to způsobeno důmyslným trikem: jeden roh domu je o tři stopy výše, a tudíž je docíleno perspektivní iluze většího prostoru. Panely jsou namalovány bíle, červeně a zeleně, což strop povyšuje na abstraktní umělecké dílo. Stropní panely jsou multifunkční- jsou nad nimi také umístěné skladovací prostory.

4. Absence koupelny

Chatka se skládá pouze z předsíňky a hlavního obytného prostoru. Neobsahuje žádnou koupelnu, pouze umyvadlo na jedné straně a malou toaletu na straně druhé. Sprcha byla umístěna v exteriéru na zahradě. Odstranění vany a zakrytí toalety pouhým závěsem mělo za účel minimalizaci velikosti podlažní plochy.

5. Okna

Umístění a velikost oken je navržena tak, aby okna umožňovala výhled na nejexponovanější místa v okolí domu. Zrcadla na vnitřních stranách rámů pouští do interiérů více světla a zároveň dělají okna opticky většími. Když jsou zavřená, objeví se na okenicích abstraktní malby od tvůrce domu. Téma typických abstraktních forem se prolíná celým domem, stejně jako celým architektovým tvůrčím životem.

CABANON-LE-CORBUSIER-de-jeunes-gens-modernes-21-600x423

1 komentář

  1. Iveta Kacvinská 11.12.2016 at 10:59 #

    Nadčasové inšpiratívne riešenie použiteľné mnohostranne, hlavne
    v dnešnom čudnom modernom svete , kde na jednej strane reklama ponúka množstvo nepoužiteľných zbytočností a na druhej strane možnosti finančné obmedzujú dôstojné žitie.
    Cabanon ukazuje smer riešenia v inteligentnej , hravej forme optimizmu , kde bývanie slúži človeku.

    Odpovědět

Napsat komentář