Hydroizolace a odvětrávání skladby podlahy

Více informací o stavbě domku naleznete v naší knize ZDE.

Více informací o stavbě domku naleznete v naší knize ZDE.

V dnešním článku se budeme nejprve věnovat hydroizolaci, díky které prodloužíme životnost stavby. Ve druhé části se zaměříme na odvětrávání podlahy.

HYDROIZOLACE

  • Asfaltové nátěry

Asfaltové nátěry prodlužují životnost konstrukcí. Opatřují se jimi exteriérové části podlahové desky. Můžeme tak natřít povrch OSB desek, podlahové nosníky (bearers) a jiné konstrukce blízko u země. Povrch zbarvují do černa. Jedná se o elastickou bitumenovou hmotu mírně modifikovanou syntetickým kaučukem. Obsahuje chemické přísady umožňující hlubokou penetraci také u mírně vlhkých podkladů. Velikou výhodou je výborná penetrační schopnost, schopnost eliminovat mikrotrhliny v podkladu, odolnost vůči slabým kyselinám a zásadám, použitelné na suchý i vlhký podklad.

  • Asfaltový pás

Asfaltové pásy se hodí všude, kde je dřevo v kontaktu s jiným materiálem. Obzvláště v oblasti základových konstrukcí. Na obrázku jsou podlahové nosníky odizolovány od základové patky z cihel, která může od země postupně vlhnout.

  • Paropropustná folie

Tato izolační vrstva se stejným způsobem jako u stěn uplatňuje také u podlah. Zabraňuje pronikání vlhkosti od země do konstrukce podlahové desky. Měla by mít schopnost vlhkost naopak propouštět směrem z konstrukce do exteriéru. Na trhu je mnoho výrobků, které mohou být použity.

1

  • A) Asfaltový nátěr
  • B) Asfaltový pás
  • C) Paropropustná folie
Spoustu cenných rad při stavbě domku naleznete v naší knize „Jak postavit malý dům“.

Spoustu cenných rad při stavbě domku naleznete v naší knize „Jak postavit malý dům“.

ODVĚTRÁVÁNÍ SKLADBY PODLAHY

Podlahová deska objektu, o kterém uvažujeme jako o budoucím celoročním bydlišti, by měla mít vedle tepelné izolace také vrstvy, které budou regulovat vlhkost. Zabráníme tím pronikání vlhkosti do části konstrukce, ve které je umístěna tepelná izolace. Ta by mohla ve vlhkém prostředí degradovat a tvořit podmínky pro vznik hub a plísní.

  • A. Interiérová vlhkost je odrážená parozábranou zpět do interiéru a odvětrávána například okny. Interiérová vlhkost vzniká vlhkými provozy v domě, kondenzací vodních par, přítomností obyvatel domu.
  • B. Vlhkost, která vlivem rozdílných teplot v interiéru a exteriéru vykondenzovala uvnitř konstrukce, je odváděná skrze polopropustnou pojistnou hydroizolaci do exteriéru.
  • C. Venkovní vlhkost naráží v podobě par a odstřikující vody při dešti na pojistnou hydroizolaci, která zabraňuje jejímu průniku do konstrukce.

odvetravani

odvetravani

Přemýšlíte o svém vlastním malém domku postaveném svépomocí? K jeho stavbě Vám může pomoci naše kniha „Jak postavit malý dům“. Dozvíte se v ní, jak postupovat krok za krokem od založení stavby až po střechu a napojení přípojek. Kniha obsahuje více než 1000 ilustrací a cenné rady přímo z praxe! Koupit ji můžete přímo ZDE.jak postavit malý dům

Zatím bez komentářů. Buďte první!

Napsat komentář