Jak na sedlovou střechu

Více informací naleznete v naší knize ZDE.
V dřívějším článku jste se již dozvěděli něco málo o tom, jak na střechu dřevostavby. Nyní se Vám budeme snažit vysvětlit, jak si poradit s konkrétním typem a to se „sedlovou střechou“.
Sedlová střecha je jedním z nejtradičnějších řešení. Ze statického hlediska lze opřením krokví zhruba nad polovinou rozponu docílit subtilnějších profilů, než kdyby krokve ležely na celou délku rozponu, jako je tomu u pultových střech. Na střechách s větším sklonem 30-45° hůře drží sněhová pokrývka, a tak není nutné počítat s vysokým zatížením v zimních obdobích. Sedlová střecha je významným elementem v archetypálním obrazu západoevropského obydlí a její historie sahá až do doby prvních pionýrů zemědělského způsobu života.

sedlová střecha u dětského domečku
Klasickým prvkem, který zachová potřebný úhel dvou krokví je kleština (B). U malých staveb lze kleštinu nahradit přibitím ztužující desky ve vrcholu krokve (osb/ překližka/ dřevotříska..) (A).

Chtěli by jste se dozvědět více o sedlové střeše či jiných částech stavby? Potom je naše kniha „Jak postavit malý dům“ pro Vás jako stvořená! Můžete si ji objednat přímo ZDE.
Na následujících schématech jsou zobrazena další řešení spoje krokví. Krokve mohou být spojeny tesařským spojem ztuženým vruty či hřeby (C). U větších krovů docílíte celkového ztužení přidáním vrcholové vaznice, která propojuje všechny páry krokví a je ukotvená v obvodové stěnové konstrukci (D). V oblasti krokví může taková vaznice ležet na kleštinách.
Známým řešením je také vrcholové vedení vaznice, do jejíchž stran se jednotlivé krokve opírají a bývají přikotveny truhlářskými kovovými spojkami (E). Nákup těchto spojek však celou konstrukci prodražuje.
Chtěli by jste se dozvědět více o střeše dřevostavby? Nevíte si rady se stavbou domu? Pak Vám určitě pomůže naše kniha „Jak postavit malý dům“. Naleznete v ní četné množství ilustrací, fotografií a odborných rad přímo z praxe! Koupit ji můžete ZDE.
Zatím bez komentářů. Buďte první!