Jak na sedlovou střechu
V dřívějším článku jste se již dozvěděli něco málo o tom, jak na střechu dřevostavby. Nyní se Vám budeme snažit vysvětlit, jak si poradit s konkrétním typem a to se „sedlovou střechou“.
Sedlová střecha je jedním z nejtradičnějších řešení. Ze statického hlediska lze opřením krokví zhruba nad polovinou rozponu docílit subtilnějších profilů, než kdyby krokve ležely na celou délku rozponu, jako je tomu u pultových střech. Na střechách s větším sklonem 30-45° hůře drží sněhová pokrývka, a tak není nutné počítat s vysokým zatížením v zimních obdobích. Sedlová střecha je významným elementem v archetypálním obrazu západoevropského obydlí a její historie sahá až do doby prvních pionýrů zemědělského způsobu života.
Klasickým prvkem, který zachová potřebný úhel dvou krokví je kleština (B). U malých staveb lze kleštinu nahradit přibitím ztužující desky ve vrcholu krokve (osb/ překližka/ dřevotříska..) (A).
Na následujících schématech jsou zobrazena další řešení spoje krokví. Krokve mohou být spojeny tesařským spojem ztuženým vruty či hřeby (C). U větších krovů docílíte celkového ztužení přidáním vrcholové vaznice, která propojuje všechny páry krokví a je ukotvená v obvodové stěnové konstrukci (D). V oblasti krokví může taková vaznice ležet na kleštinách.
Známým řešením je také vrcholové vedení vaznice, do jejíchž stran se jednotlivé krokve opírají a bývají přikotveny truhlářskými kovovými spojkami (E). Nákup těchto spojek však celou konstrukci prodražuje.
Chtěli by jste se dozvědět více o střeše dřevostavby? Nevíte si rady se stavbou domu? Pak Vám určitě pomůže naše kniha „Jak postavit malý dům“. Naleznete v ní četné množství ilustrací, fotografií a odborných rad přímo z praxe! Koupit ji můžete ZDE.
Zatím bez komentářů. Buďte první!