Mobilní domek za 200 tisíc!

Ve státě Iowa prodává Sean Spain mobilní domky za 10,500 USD (cca 210 000 kč), což je cena ojeté osobní dodávky.

Mini mobilní domek

Mini mobilní domek

Dům má cca 10m2, ale uvnitř najdete okouzlující prostor, který jde proti proudu velkokapacitního amerického bydlení, rozrůstajícího se od 70. let minulého století. Přestože velikost průměrného domu v Americe i nadále mírně stoupá (169 m2 v roce 1973 do 249 m2 v loňském roce), objevil se nový trend, který se zabývá prostým opakem- micro-bydlením.

Koupelna ve většině amerických domácností je větší než Seanův dům. Domek stojí na starém přívěsu a je postaven z druhotně použitých materiálů. Obsahuje však vše potřebné- obývací pokoj, kuchyňku, mini-záchod a spací patro. Ve státě Iowa hnutí minimálních domků začalo a později se rozšířilo po celých Státech prostřednictvím médií a lokálních komunit. Přesný údaj počtu takovýchto minimálních obydlí není znám, protože nepodléhají stavebním omezením a často jsou umístěny mimo pozornost na soukromých pozemcích.

Hnutí malých domků je založeno na filozofii, která krásně vypadá na papíře a v internetových článcích, avšak je velice komplikované jí přenést do reality: Pojďme se odstřihnout od závislosti na inženýrských sítí a začněme žít jednodušeji! Mladí lidé začali více toužit po svobodě a rozhodli se, že již nechtějí žít v domech s předimenzovanými místnostmi, které nikdy nevyužijí. Nebo se třeba jen rozhodli, že chtějí žít ekologickým nekonzumním životem.

schody do "ložnice"

schody do „ložnice“

V 55 letech, kdy jsou již jeho děti dospělé, se rozhodl s plným nasazením a vášní postavit z recyklovaných materiálů, které posbíral na lokálních aukcích a na skládkách, malou rustikální chatku. K postavení takovéhoto domu člověk nepotřebuje stavební povolení, a tak odpadají jakékoliv problémy s jednáním na úřadě.

Pojďme si jeho mobilní domek prohlédnout zblízka. Návštěvník z jednoho bodu prohlédne celý důmyslný interiér.

Střecha a okna jsou nové, aby se minimalizovaly tepelné ztráty domku. Železná rámová konstrukce je vyplněna vatou, takže znatelně vylehčuje celý objekt, což má pozitivní dopad na jeho pohyblivost. Většinu ostatního materiálu Sean sehnal z druhé ruky. Obložení v exteriéru, včetně malé výsuvné terasy, je z cedru, jímž byla obložena stará stodola. Světla jsou odmontována ze starého automobilu.

Uvnitř, za starými dveřmi, se nachází teplý a útulný interiér obložen starými přehoblovanými prkny. Veškerý nábytek- skříně, police a lavice- je ze starého materiálu. Vedle pultu s dřezem je prostor pro malý propan-butanový sporák s vestavěnou lednicí. Žebřík, který lze odsunout, vede do podkroví, které je navrženo velikostí jako ložnička pro dva lidi.

V malém prostoru je umístěn záchod, který může být přepojen na externí septik. Malé propanbutanové otopné těleso zajišťuje tepelnou pohodu prostoru.

To je vše. 4,15 x 2,03 m

Kuchyňka

Kuchyňka

Sdružení vlastníků malých domků (www.smallhousesociety.net) bylo založeno v Iowa City. Prvním byl Jay Shafer, který postavil malý mobilní domek v Iowě a roky v něm žil. Byl prvním o kom se psalo v souvislosti s novým minimalistickým mobilním bydlením. V roce 2002 se setkal s Gregem Johnsonem a ostatními a založili společnost, který stavění malých domků aktivně podporuje.

Mnoho mobilních domků má extravagantní vzhled a stylem připomíná rustikální chaty v horách. Johnson v malé budce 2,9 x  2,0 m od roku 2003 do roku 2009.

Každé ráno jsem vstal a šel jsem se do místní tělocvičny vysprchovat.

Lidé se snaží minimalizovat náklady na stavbu domu a jeho následnou údržbu. Velké domy se špatně prodávají a Johnson tak radí lidem, jak se těžkého břemena zbavit a začít žít s nižšími náklady v menších domech. Hnutí je svým způsobem odpovědí na nedostatek bydlení pro nižší sociální vrstvy společnosti.

Zatímco Shafer se přestěhoval do Kalifornie a vlastní společnost na stavbu malých mobilních domků, Johnson zůstal v Iowa City a žije v „trochu větším“ domku. V určité fázi života začne být život v domě o velikosti zahradní chatky poněkud nepraktický.

V podstatě některé mobilní mini-domky jsou přestavěné zahradní chatky. Náklady na stavbu se pohybují okolo 25 000,- za m2, ale mohou být značně redukovány použitím recyklovaných materiálů. Filozofie minimálního bydlení je slučitelná s trvale udržitelným rozvojem, který jako jediný z možných ekonomických alternativ počítá se záchranou a kontinuální ochranou životního prostředí na planetě Zemi.

Botník

Recyklovaná klika

 

Zatím bez komentářů. Buďte první!

Napsat komentář