Off-Grid chatka na samotě u lesa, rozhovor se stavitelem

Kde chatu stavíte?

Více informací o stavbě domku naleznete v naší knize ZDE.

Chata se nachází na okraji chráněné krajinné oblasti 5 km od nejbližší vesnice. Je to venkovská oblast na svahu s výhledem do údolí. V okolí je několik farem. Oblast působí velmi uklidňujícím dojmem, srub je na dostatečně velkém pozemku, takže pokud nechcete, nevidíte žádné známky civilizace. Jsme přibližně 800 m.n.m. a krajina je převážně zalesněná.

Všiml jsem si baterií, solárních panelů a řídicích jednotek. Je vaše chata zcela mimo jakékoliv sítě? Jak je řešeno vytápění a ohřev vody?

Ano, chata je zcela off-grid. Veškerá elektřina pochází ze slunce (zvažuji také přidání větrné turbíny).
Voda pochází z pramene a je skladována v nádrži. Ohřev teplé vody je řešen pomocí beztlakového ohřívače vody Joolca. Je poháněn propanem, takže budu muset jednou za čas doplnit zásoby propanu.
Internet mám z bezdrátového hotspotu.

Kostra domu je vyrobena kombinací ocelové a dřevěné konstrukce, což je poměrně neobvyklé. Jaký je k tomu důvod?

Během pandemie ceny dřeva hodně stouply. Díky tomu se kov stal dostupnějším. Dalším důvodem, proč jsem se rozhodl pro kov, bylo to, že jsem ve svém okolí našel distributora kovových staveb, který mi mohl dodat jednotlivé díly. Byl jsem nervózní z toho, jestli se mi podaří sehnat všechno řezivo nebo jestli zásoby nedojdou, proto se mi líbila myšlenka mít kompletní stavebnici exteriéru. Musel jsem však provést některé konstrukční úpravy. Například nemám přední přesah střechy, který bych si přál.

Plánujete v chatě bydlet trvale, nebo je určena spíš jako rekreační objekt?

Chata je určena pouze jako rekreační objekt. Jednu věc jsem podcenil, a to tepelnou izolaci. V chatě je docela chladno a v zimě se nedá používat. Mám nějaké nápady, jak to vyřešit, ale to jsem odložil na druhou polovinu tohoto roku (2022).

Co se pro vás během celého procesu stavby stalo největší výzvou?

Lokalita byla dost náročná na to, abychom tam dostali všechen materiál. Hodně pršelo a místo je na samotě a v kopci. Nakonec jsem vytvořil štěrkovou příjezdovou cestu, ale zpočátku to byla jen prašná (a často: blátivá) cesta.

Jak dlouho trvala stavba vaší chaty?

Technicky vzato chata stále není hotová. Nicméně se základy se začalo v červnu a během října se v ní začalo bydlet. Nepracoval jsem na ní na plný úvazek. Docházelo k prodlevám kvůli počasí, zásobování atd.

Nějaká doporučení pro nové stavitele chat, kteří se teprve chystají zahájit stavbu nebo se teprve rozhodují zda si obstarají nějaké plány?

Důležité je nepodcenit tepelnou izolaci tak jako já. Nakonec jsem si postavil také malý sklad, kam jsem umístil všechny „užitkové“ předměty. Chata měla být jedinou stavbou na pozemku, ale nakonec jsem potřeboval prostor i pro motorovou pilu, kosu, nůžky, lopatu … atd. Chata má správnou velikost pro bydlení, ale nemá prostor pro skladování zahradní techniky.
Počítejte s tím, že to bude trvat déle, než odhadujete!

Zatím bez komentářů. Buďte první!

Napsat komentář