76letý psycholog si splnil sen- postavil čajový domek!

Váš čajový dům je postaven velice profesionálně, jste vyučeným řemeslníkem, využil jste při stavbě pomoci profesionála?

Nejsem ani tesař a ani neovládám žádné jiné řemeslo související se stavbou. Také nemám prakticky žádné jiné stavební zkušenosti. Vzděláním jsem psycholog, pedagog a teolog. Již delší dobu jsem se chtěl pustit do nějakého stavebního dílka. Při stavbě mi nikdo nepomáhal, ani rodina či přátelé.

Proč jste si vybral zrovna tento projekt, jak jste se k němu dostal?

Prvotní myšlenkou bylo postavit zahradní chatku na vyvýšeném místě mého pozemku. Lokalita kde jsem se rozhodl stavět je však velice větrná a tak jsem se rozhodl pro stavbu uzavřeného odpočinkového prostoru. Zvažoval jsem různé alternativy skládacích pohyblivých stěn nebo například různé systém závěsů apod. Pak jsem našel v jedné knize o japonských zvycích obrázek čajového domku a začal se pídit po nějakém návodu ke stavbě. Při prohledávání různých zákoutí internetu jsem pak narazil na tento dokonale působící návrh čajového domu.

Co bylo pro Vás při stavbě nejtěžší a proč?

Tři dny před tím, než mi na pozemek dorazil stavební materiál (červen 2020) jsem si zranil koleno a byl objednán na operaci v září 2020. Začal jsem tedy stavět o berlích. Kvůli zranění jsem se obtížně pohyboval po žebříku a lešení, což považuji za největší překážku při celé stavbě. Nejtěžší konstrukční části stavby byly centrální část střechy, posuvné dveře a kruhové okno.

Udělal jste nějaké změny oproti původním plánům?

Nikoliv. Držel jsem se striktně instrukcí a výkresů. Nechtěl jsem, abych nějak narušil celkový dojem z designu a proporcí stavby.

Jak dlouho trvalo tento čajový domek postavit?

V součtu se jednalo přibližně o 4 měsíce práce. Pracoval jsem však s přestávkami a to především kvůli zranění, plánování a samozřejmě, v 76 letech už nejste nejrychlejší.

Jak jste se vypořádal s povolením stavby na Vašem stavebním úřadě?

Naštěstí počátkem roku 2020 byl na Novém Zélandu schválen nový stavební zákon, což znamená, že jakákoliv stavba pod 30m2 nevyžaduje žádné stavební povolení. Stále však musí být stavba postavena v souladu se stavebními předpisy.

Praktikujete zen-buddhismus? Zajímá Vás japonská  kultura?

Nepraktikuji zen-budhismus, ale jelikož se snažím řídit učením Ježíše Krista, neustále medituji a vstupuji do modlitby. Ano o japonskou kulturu se velice zajímám a dokonce jsem Japonsko v životě několikrát navštívil. Velice se zajímám o lidi, jejich různé kultury a rád navštěvuji jejich svatá místa a chrámy.

Máte nějaké doporučení pro stavitele, kteří zvažují nákup plánů a stavbu tohoto čajového domu svépomocí?

Komukoliv, zvlášť je-li bez stavebních zkušeností, doporučuji sehnat si plány ke stavbě. Pak je důležité si celý proces stavby užít. S pomocí projektu je celkem snadné postupovat krok za krokem. Doporučuji si vyčlenit hodně času na studium výkresů, nakreslete si vlastní schémata a celý proces si vizualizujte a v průběhu stavby si představujte si hotový čajový dům. To mi velice pomáhalo. Pokud plánujete stavět soĺo, ujistěte se, že máte všechno potřebné nářadí a vybavení. A hlavně spousty truhlářských svěrek!

1 komentář

  1. Karel 15.1.2022 at 21:33 #

    Dobrý den, prosím mám zájem o tištěnou knihu mini domy nemám zájem o e- knihu.Kde se dá koupit??? Děkují Karel.

    Odpovědět

Napsat komentář