Jednotlivé typy podlahových krytin

Více informací naleznete v naší knize ZDE.

Více informací naleznete v naší knize ZDE.

Dalším krokem k úspěšné stavbě domu je zvolení vhodné podlahové krytiny. Podlahovou krytinou rozumíme vrchní vrstvu podlahové desky, od kterého zpravidla očekáváme, že bude rovná, akusticky a tepelně izolační, mechanicky odolná a zdravotně nezávadná. Dřevěné podlahy jsou oblíbené především díky svým tepelně-izolačním a mechanickým vlastnostem. Obyčejně říkáme, že jsou příjemné, a místnost se tak stává útulnější. Pokud jsou poškrábané či za léta používání mírně prošlapané, tak to lze považovat do určité míry za estetickou hodnotu. Povrchové vady můžeme efektivně odstranit zbroušením a následným zcelujícím nátěrem. Podlaha je jedním z ukazatelů, který nám pomáhá rozlišit funkční charakter prostředí. Jiný typ povrchu najdeme na přístupové cestě před domem, na terase, v zádveří, v koupelně, nebo v obývacím pokoji. Zvláštní kategorií podlahové krytiny je koberec. Koberec patří mezi nejstarší typy podlah v obytných prostorách. První tkanina položená na udusanou zem začala psát dlouhou historii podlahových forem. Bohatě zdobené koberce byly předchůdci mozaikových dlažeb, které se v průběhu mnoha staletí vyvíjely až do dnes nejčastěji používaných podlah, které se vyznačují velkou mírou homogenity – jednobarevné stěrky / lino, ztrátou ornamentu odklonem od mozaiky, nebo vyzdvyžením surové textury materiálu – pohledové dřevo / beton.

PRKNA a PALUBKY

Výhodou prkenných podlah je, že se dají pořídit za nízkou cenu, mají tepelně izolační vlastnosti, jsou trvanlivé a estetické. Bohužel tam, kde se střídají vlhkostní podmínky, prkna mění svůj objem. Palubová podlaha se zhotovuje z prken se shodnou šířkou, které mají polodrážku, nebo pero a drážku. Tento systém umožňuje překrytí hřebů. Je vhodný spíše do interiérů, jelikož se ve drážce může držet vlhkost, a podporovat tak hnilobu.

Prkenné a palubkové podlahy.

Prkenné a palubkové podlahy.

DESKOVÉ MATERIÁLY (osb, překližka, dřevotříska, atd.)

Standardní typ OSB desek při zvlhnutí velice rychle degraduje (zvětší svůj objem, který se již nikdy nevrátí do původního stavu), existují ale i voděodolné typy. U OSB desek mohou být spoje jednotlivých desek řešeny na principu pera a drážky. Pro interiérové použití OSB desek je nutná kvalitní povrchová úprava – zabroušení a nátěr. Výhodou jsou tepelně izolační vlastnosti, neobsahují suky, pevnost v tlaku, ohybu a tahu, jsou moderní.

Deskové materiály

Deskové materiály

LATĚ

Podlaha z latí, mezi kterými jsou dostatečné mezery, umožňuje opticky zvětšit prostor. Toto řešení má pochopitelně své výhody i nevýhody, každopádně se jedná o neobvyklé řešení, jehož uplatnění v malém objektu stojí za nevšední zkušenost.

Podlaha z latí.

Podlaha z latí.

Spoustu cenných rad při stavbě podlah naleznete v naší knize "Jak postavit malý dům".

Spoustu cenných rad při stavbě podlah naleznete v naší knize „Jak postavit malý dům“.

ŠPALÍKOVÁ

Špalíková podlaha je složena z nařezaných špalíků čtvercového nebo kruhového průřezu. Jednotlivé špalíky jsou odkorněné a kladou se do pískového lože. Spáry se zasypou pískem, nebo zalijí dehtem. Tato podlaha se používá především v průjezdech domů, na dvorech, v místech se zvýšeným provozem a v podlahách nad terénem, kde se očekává vyšší míra vlhkosti a biotických škůdců.

Špalíková podlaha.

Špalíková podlaha.

HLINĚNÁ

Hliněná podlaha se připravuje z vazké hlíny s přídavkem drobné řezanky, pilin atd. Nanáší se po vrstvách cca 6 mm vysokých a postupně se dusá dusadlem. Celková tloušťka podlahy se pohybuje kolem 4″/ 100 mm.

Hliněná podlaha.

Hliněná podlaha.

SÍŤ

Síťové patro opticky zvětší obytný prostor. Po obvodu kvalitní nosné sítě je pevné ocelové lanko, které je cca v roztečích 20″/ 500mm kotveno do stěny. Kotvy musí být navrtány do nosné konstrukce objektu, aby nedošlo ke zřícení. Je pochopitelné, že k síti se musí přistupovat obezřetně, aby nedošlo k jejímu protržení. Nesmí se zde odkládat ostré předměty jako jsou nůžky, nože atd., vhodný je vstup bez obuvi.

Síťová podlaha.

Síťová podlaha.

KOBEREC

Koberec lze koupit solitérní, který nepokryje kompletní povrch, nebo celoplošný. Solitérní koberec bývá často brán především jako estetický doplněk interiéru. Celoplošný koberec koupíme o něco větší, než je potřebný rozměr a finální velikost doupravíme instalatérským nožem přímo na místě. Celoplošný koberec můžeme k povrchu přilepit, nebo přitlouci po obvodu místnosti. Hlavičky hřebů u stěn lze zakrýt lištou.

Koberec.

Koberec.

  • 1. stěna
  • 2. krycí lať
  • 3. čalounické hřebíky
  • 4. celoplošný koberec
  • 5. podlaha – prkna/OSB desky/překližka
  • 6. celoplošný koberec
  • 7. solitérní koberec

Pokud si nevíte rady, jak na podlahy či jiné části domku, pomůže Vám naše kniha „Jak postavit malý dům“. Je v ni sousta cenných rad přímo z praxe i s názornými ilustracemi a fotografiemi.

stavba-ekonomického-domu

 

 

 

 

 

 

Zatím bez komentářů. Buďte první!

Napsat komentář