Stavba chatky Bětka kterou zvládnete sami!
V dnešním článku se podrobněji podíváme na stavbu chatky Bětka– dřevostavby. Z hlediska konstrukčního se jedná o triviální stavbu avšak nejste-li zběhlými rutinéry ve stavebnictví můžete četbou tohoto článku předejít mnoha komplikacím. Opět jsme věnovali velkou pozornost výběru vhodných obrázků. Chatku Bětka už podle tohoto návodu postavilo několik stavebníků a tak se můžeme poučit z obrázkové dokumentace, kterou nám se souhlasem zveřejnění poskytli. Stavba chatky může začít!
Vyměření základů pro stavbu chatky
Přesné vyměření základů je podmínkou úspěšného bezproblémového dokončení stavby. Klasicky provázky, vodováhou a pomocnými lavičkami srovnáme vrcholy jednotlivých sloupků tak, aby po zatvrdnutí betonu byly pokud možno v jedné rovině. Případné nedostatky pak můžeme doladit klínky z tvrdého dřeva.
Založení chatky
Chatku lze založit mnoha různými způsoby. Na fotkách vidíme zabetonované dřevěné sloupky. Není to nejideálnější způsob, ale pro stavbu chatky takovéhoto typu se celkem hodí. Zabetonované dřevo podléhá rychlé degradaci a tak je dobré ho alespoň pořádně naimpregnovat a natřít tekutou asfaltovou hydroizolací. K jednotlivým sloupkům jsou připevněny dřevěné nosníky které jsou základem pro dřevěný podlahový rošt stavby.
Často dostáváme dotazy ohledně maximálních rozponů jednotlivých nosných trámků. Proto jsme vytvořili následující tabulku. Této problematice se blíže věnujeme v knize Jak postavit malý dům na straně 102-103. Stavba chatky není žádná věda, ale pár dobrých rad a tipů Vám může podstatně usnadnit práci a hlavně ušetřit finance.
Stavba stěn
Stavba stěn dřevostavby může probíhat různým způsobem. Na obrázku je vidět dřevěná nosná konstrukce s šikmými vzpěrami a dočasným zavětrováním, které udržuje nadzemní konstrukce ve svislé pozici. Na jedné fotce v galerii je podobná konstrukce již opláštěna OSB deskami. Tyto stěny byly možná zkonstruovány i s nosnou konstrukcí na rovném pódiu a pak společně vztyčeny. Dočasné zavětrování tak nebylo nutné, jelikož sami OSB desky fungují při dostatečném propojení s nosnou konstrukcí jako velice spolehlivé zavětrování.
Konstrukce obvodového pláště
Na obrázku vidíme fasádu z prken s přesahem. Detaily souvisejícími s obložením chatky dřevěnými profily se zabýváme obšírněji v článku o dřevěných fasádách. Vidíme, že rohy stěn zatím nejsou úplně ideálně vyřešeny. Existuje několik systémových detailů, které lze použít. Těm se věnujeme obšírněji v našich publikacích.
Konstrukce střechy
Na obrázku vidíme střechu před položením vrchní střešní krytiny. Na krovu je položená fólie která má funkci jako pojistná hydroizolace střechy. Do doby, než bude mít domeček finální střešní krytinu, brání zatékání do domu právě tato fólie. Jak je patrné z fotky v galerii, finální střešní krytinou jsou v tomto případě šablonové střešní plechy.
Máte-li zájem o stavbu této nebo podobné chatky, v následující galerii jsou vizualizace a půdorys s pohledy, abyste měli představu jaké jsou její rozměry a jak může vevnitř vypadat. Plánky s postupným sledem kroků při stavbě této chatky najdete ZDE.
Zatím bez komentářů. Buďte první!