Stavba dřevěné chaty typu „Áčko“ 1.část

Projekt této chaty ZDE

Dan Babán si na webu venkovskydum.cz zakoupil projekt domku Alex a díky jeho pečlivé dokumentaci z průběhu stavby můžete dostat skvělou představu o tom, co taková stavba obnáší. Jedná se o typickou stavbu dřevěné chaty typu „Áčko“. Fotek máme veliké množství, a tak jsme se rozhodli je rozdělit do několika článků. V tomto prvním článku se budeme zabývat pouze hrubou stavbou, tj. základy, konstrukce podlahové desky, konstrukce trojúhelných nosných rámů a způsobem zastřešení. V závěru článku nahlédneme do interiéru na konstrukci příček a ukážeme Vám zdokumentovanou montáž okenních a dveřních otvorů.

Založení chatky na zemních vrutech

K založení byly použity zhruba 1 m vysoké zemní vruty, na které byly vzápětí instalovány nosné trámy podlahové desky. Zemní vruty patří mezi nejrychlejší formu založení malé dřevěné stavby. Jsou snadno dostupné a pohybují se v různých cenových relacích. Dan použil kvalitní pozinkované závitové zemní vruty. Tyto vruty se lehce pomocí páky zavrtají do terénu a vodováhou srovnají do jedné roviny. Více o tomto typu založení se můžete dočíst na straně 90 knihy Jak postavit malý dům.

Konstrukce podlahové desky

Po srovnání vrutů do jedné roviny přišly na řadu podélné nosníky. Jak je vidět na obrázku, nosníky byly opatřeny ochranným nátěrem proti hnilobě, dřevokazným houbám a jiným škůdcům. Na tyto nosníky následně přišel rošt z trámků, na které byly přibyty černé bednící desky. Ty v další fázi stavby posloužily jako pódium pro vztyčení trojúhelných rámů. Více strana 100 – 113 knihy Jak postavit malý dům.

Montáž trojúhelných nosných rámů

Projekt tohoto domku ZDE

Jak je patrné z návrhu, příčný řez domem je v podstatě rovnostranný trojúhelník, proto nebyl velký problém zkonstruovat takové rámy. Tesař v takovém případě smontuje první co nejpřesnější rám a následně podle něho zhotovuje zbylé rámy. Pro konstrukci takových rámů je třeba použít rovnou plochu, abychom předešli velkým nepřesnostem. V tomto případě ideálně posloužila již hotová základová deska. Krásně na sobě naskládané rámy můžeme vidět na obrázku níže.

 

Z obrázků je dobře patrná konstrukce rámů. Stranu která leží přímo na podiu tvoří dva trámky, které na stranách svírají boční trámky. Boční trámky-krokve se sbíhají ve vrcholu, který je zpevněn černou deskovinou po obou stranách. Některé rámy jsou doplněny o kleštiny na kterých bude umístěno malé patro (viz odstavec o příčkách níže, kde jsou kleštiny dobře vidět). Jednotlivé rámy pak byly vztyčeny, umístěny na svá místa a srovnány pomocí dočasného zavětrování.

Stavba střechy

Následuje venkovní zaklopení trámků deskovým materiálem, v tomto případě OSB deskami. Ty slouží především pro zpevnění konstrukce, jedná se o dokonalé zavětrování a je k nim připevněna střešní krytinaasfaltové šindele. Ještě před pokrytím střechy byly OSB desky natřeny nátěrem, který zvyšuje jejich životnost. Pak již přišla na řadu pojistná hydroizolace– na obrázku černá folie a finální střešní krytina- tmavě červené asfaltové šindele.

Stavba dřevěné chaty typu Áčko je založena na osvědčené konstrukci typu 2×4. Tato konstrukce je již od 19. století hlavním stavebním systémem v Americe. Plánujete-li stavbu podobné dřevostavby doporučujeme Vám knihu Jak postavit malý dům.

Příčky

Koupelna je od zbytku interiéru oddělena jednoduchými rámovými příčkami z latí a osb desek. Tyto příčky nemají v návrhu domu žádnou statickou funkci, pouze funkčně oddělují prostor. Na obrázku jsou dobře vidět vodorovné kleštiny které spojují jednotlivé krokve. Jednak staticky významně zpevňují celou konstrukci a také slouží jako nosné prvky pro půdičku, která slouží pro spaní.

Okna a dveře

Máme-li hotové dřevěné konstrukce ve stěnách, můžeme do nich instalovat hotová okna a dveře. Instalaci oken a dveří lze však odložit až na dokončovací fáze stavby, abychom předešli jejich poničení. Do té doby nám mohou místo vstupních dveří posloužit dveře provizorní vyrobené například z OSB desek a jednoduchých pantů. Na oknech na obrázku jsou ještě ochranné foĺie- ty sundáme až úplně na závěr samotné stavby

V následujícím článku o této stavbě se budeme věnovat především rozvodům kanalizace, vody, nezávislým zdrojům elektrické energie a dalším užitečným technologiím.

Pokud jste se ještě stoprocentně nerozhodli pro vlastní stavbu, můžete zatím čerpat znalosti například z knihy Jak postavit malý dům, která je k dispozici jak v tištěné tak v elektronické podobě!

 

 

Počet komentářů: 2

  1. Anet 18.11.2021 at 9:26 #

    Dobrý den, mohla bych někde dohledat informaci o přibližných finančních nákladech tohoto typu stavby? Děkuji :)

    Odpovědět

    • Vojtěch Valda 18.11.2021 at 9:46 #

      Dobrý den,
      jedná se o stavbu o přibližné užitné ploše 35m2.
      Finální cena dřevostavby závisí na mnoha faktorech, především volbě materiálů, ceny práce (svépomocí či firma) atd. Cena takové stavby by se tedy pohybovala někde mezi 800tisíci – 2 miliony.

      Odpovědět

Napsat komentář