Stavba chatky Jana – rozhovor se zručným stavitelem

Kde stavíte svou chatu Jana? (typ místa pro stavbu – svah/les/louka, ne adresa, jen země, pokud chcete)

V lese! Museli jsme pokácet stromy, udělat z nich palivové dřevo. Je to na vrcholku kopce na pozemku mého táty. Byl to pozemek našich prarodičů, kteří tam chovali nejrůznější zvířata, takže by na nás byl děda určitě pyšný.

Plány na stavbu chatky Jana

Vybírali jste mezi více našimi návrhy?

Na webu jsem se prošla spoustou různých plánků. Nákup plánku byl první impuls, aby se takový projekt uskutečnil. Nakonec jsme některé detaily v plánu upravili, aby lépe vyhovovaly našim preferencím

Bydlíte v chatě trvale, nebo je to rekreační objekt?

Ne! Je to jen chata na víkendy. Bohužel teď kvůli pandemii nemůžeme jezdit a musíme se nestýkat s rodinou.

Stavěli jste si ho sami nebo s odbornou pomocí?

Svépomocí! Já se svými dvěma bratry a vyžadovalo to hodně pátrání po konstrukčních postupech. Na youtube je obrovské množství informací, hodně nám pomohla kniha „Jak postavit malý dům„… Také jsme požádali o radu spoustu lidí.

Co se pro vás během celé stavby stalo největší výzvou?

Domluvit se mezi sebou. Když jsme na tom byli tři, měli jsme samozřejmě spoustu neshod. Ať už šlo o tvar střechy, technické řešení, o to, za co utratit peníze… Myslím, že jsme se hodně naučili o týmové práci!

Každý ze z nás, kteří se na stavbě podíleli, má jiné způsoby, jak to udělat! Nedělejte X, udělejte Y, stavební předpisy vyžadují, abyste to udělali takhle… Je těžké někomu říct, že jste to udělali jinak, než vám poradil. Přikláním se k tomu, že existuje mnoho způsobů, jak konstrukce dělat… Tyto chyby mohou být velmi katastrofální! Ale po dlouhém pátrání jsem si uvědomil, že existuje mnoho způsobů, jak to udělat správně, ale je lepší se naučit a pochopit, jak to NEdělat.

Četli jste naši knihu Jak postavit malý dům? Pokud ano, byl pro vás její obsah užitečný?

Více informací o stavbě domku naleznete v naší knize ZDE.

Ano, velmi!
Řekl bych, že byla inspirativní. Protože tady v Kanadě nejsou materiály vždy stejné. Také bychom často volili levnější volbu materiálu, někdy i dražší, pokud by nám to umožnilo vyhnout se velkým problémům (například vlhkosti)… Jak jsem již řekl, pomohla mi pochopit, jak se vyhnout obrovským chybám!

Uvažovali jste o vybavení domku sítěmi? (Instalace vody, elektřiny, …)

Ne, je mi 28 let, teď byla ta správná chvíle postavit si chatku. Nemám v plánu do ní investovat příliš peněz. Budeme se spoléhat na propan na vaření, kamna na dřevo pro vytápění, a to je také příležitost odpojit se od světa, používat telefon a technologie co nejméně.

Jak plánujete zvládnout vytápění?

Používáme kamna na dřevo a odvádí fantastickou práci. Máme štěstí, že můj mladší bratr pracoval jako dřevorubec, takže ví, jak bezpečně zacházet s motorovou pilou a jak určit, jaké stromy pokácet.

Jak dlouho trvala stavba vaší chaty?

Haha… asi desetkrát déle, než jsme čekali?
Strávili jsme na ní asi každý druhý víkend od března do září. Ještě není hotová, ale je odolná vůči počasí. Vnitřní stavba je sotva započatá a venku jí chybí střešní krytina a vnější obložení.

Nějaká doporučení pro nové stavitele chat, kteří se teprve chystají zahájit stavbu nebo se rozhodují pro koupi nějaké stavební dokumentace?

Nepodceňujte čas, který to zabere, hodně plánujte a zkoumejte a počítejte raději s dvojnásobným rozpočtem. Udělali jsme si 3D plány pomocí programu SketchUp, abychom si prostudovali i to, jak zavětrovat stěny, jak instalovat okna a podle toho naplánovali veškerý materiál, který jsme potřebovali. A rozpočet jsme samozřejmě překročili. Naštěstí jsem si to mohl dovolit, ale pro někoho by to mohlo znamenat zastavení a odložení stavebních prací.

Měli jsme také štěstí, že jsme všichni měli dostatek kvalitního nářadí, čtyřkolku, přívěs…a předevčím čas. To vše je nutné zohlednit ve svých výdajích!

Zatím bez komentářů. Buďte první!

Napsat komentář