Stavba zahradní chatky k celoročnímu užívání
Stavitelka K. se rozhodla postavit s přítelem chatku (bez povolení), ve které budou bydlet přes celý rok. Zahrada je na okraji Prahy, proto se jim tento záměr zdál býti přijatelnou alternativou k nájemnímu bydlení. Stačilo někde obstarat plány a pustit se do díla!
Plánujete bydlet v chatě celoročně, nebo se jedná spíše o rekreační objekt?
Ráda bych zkusila chatu obývat celoročně. Jak to půjde, to se uvidí.
Stavěla jste svépomocí (DIY) nebo s odbornou pomocí?
Stavěli jsme s pomocí partnera téměř zcela svépomocí. S tím, že rozvody elektřiny jsem přenechala na odborníkovi a stejně tak pokládku střešní kritiny, kterou jsem nechala plně v rukou profesionálů. Jinak jsme od základů až po finální úpravy interiéru dělali vše sami. Pracovní postupy jsem vymýšlela kombinací základních vodítek ze zakoupených plánů a informací na internetu.
Co se pro vás během celého procesu stalo největší výzvou?
Největším úskalím pro nás byla jistě střecha. Vynesení těžkých krokví na postavené obvodové stěny pro nás byla velmi obtížná. Ve dvou lidech je tento krok skutečně náročný a nebezpečný. Zde jsme využili pomoci přátel a nakonec krokve zdolali. Nejsem si ale jistá, zda bychom tuto část neřešili příště také pomocí profesionálů s potřebnou technikou. Následná pokládka vrstvy OSB desek byla také výzvou – pohyb po šikmé hladké střeše není snadný. Jsem ráda, že pokládku finální střešní krytiny dělali profesionálové a jsem si jistá, že se to vyplatilo.
Četla jste knihu Jak postavit malý dům? Pokud ano, byl pro vás její obsah užitečný?
Celou knihu jsem nečetla, ale vybírala jsem si konkrétní části, které jsem zrovna při stavbě řešila. Určitě mi přijde její obsah užitečný, především jako jeden z více zdrojů informací. Nerada spoléhám na jediný zdroj, ale kniha je jistě dobrý základ s velmi širokým záběrem.
Jakou povrchovou úpravu pohledových OSB desek jste zvolila?
Pouze přebroušení a transparentní lak. Jinak je nechávám tak, jak jsou.
Jak je v objektu řešena voda a kanalizace? Je napojen na veřejné sítě, nebo se jedná o ostrovní systém?
Díky faktu, že chatku stavíme na pozemku, kde již stojí cihlový domek, jsou veškeré sítě k dispozici. Koupelnu i toaletu můžeme užívat primárně v domku, ale kdybych wc řešila do budoucna – volila bych separační kompostovací.
Jakým způsobem jste se rozhodla řešit vytápění?
Vytápění plánuji pomocí čerpadla vzduch-vzduch, tedy klimatizací.
Jak dlouho vám stavba chatky trvala?
Vzhledem k tomu, že stavbu provádíme ve volných chvílích bez pravidelného řádu, hůř se mi čas odhaduje, ale základy jsme začali budovat v březnu a teď, v polovině července, je rozhodně plně obyvatelná. Schází nám dokončit fasádu a detaily v interiéru.
Napadá vás nějaké užitečné doporučení pro budoucí stavitele podobných staveb?
Myslím, že je důležité nelpět na tom, že si úplně vše člověk musí udělat sám. Musela jsem přijmout fakt, že některé části, jako je střecha, jsou nad naše síly a výsledek by rozhodně trpěl, kdybychom ji dělali celou sami. A také bych ráda doporučila prohledávání bazarů a inzercí s materiály. Když si člověk řídí stavbu podle sebe, může klidně implementovat např. okno či dveře z bazaru za velmi výhodnou cenu. Je obrovská výhoda, že si mohu naplánovat stavební otvor podle okna, které mám, namísto kupování drahých prvků na míru tak, aby vyhověly dané konstrukci.
Použila jste v chatce některý z udržitelných přístupů k bydlení? např. opětovné využití dešťové vody, solární panely apod.
Zatím ne. Je to dáno především tím, že máme možnost napojení na standardní sítě, ale kdybych musela být off-grid, určitě bych taková řešení implementovala.
Máte na srdci něco, o co byste se chtěla v souvislosti s vaší stavbou podělit?
Asi jen doporučení, ať si to každý, koho to láká, vyzkouší. I tak malý projekt se může zdát velmi komplexní, když je před něj postaven laik. Jakmile si ale vše rozkouskujete na malé kroky a ty postupně zpracováváte, je to ohromný pocit, když Vám roste pod rukama chatka, kterou jste si vysnili.
Zatím bez komentářů. Buďte první!