Svobodná matka si sama postavila dům

Architektka Macy Miller měla odmala velký sen: Postavit malý dům. Po vleklých útrapách s hledáním vlastního bydlení se třicetiletá Kanaďanka rozhodla vyvarovat se stavební hypotéky a pořídit si dům na vlastní náklady. Měla velice omezené finanční prostředky, a tak tomu uzpůsobila i velikost navrženého domu.

minimalistická architektura dřevostavba

Domeček vypadá zvenku elegantně

Macy začala svůj dům stavět na začátku roku 2011. Jako základ domu použila starý valník, aby v případě nutnosti mohla svůj dům přesunout na jiné místo. Většinu práce zastala sama se svými kamarády, a když potřebovala s něčím poradit, její zkušený táta jí vždy vyšel vstříc. Do stavby svého domu byla natolik zapálená, že při práci na střeše spadla z žebříku a zlomila si nohu. Ze svého zranění se však brzy zotavila a svou stavbu ještě před zimou zdárně dokončila. Domek stojí na prázdném pozemku v zahradní čtvrti města Boise. Dům je napojen na elektrickou síť a na místní vodovod. Dům má elektricky vytápěnou podlahu, takže se ušetřilo místo za radiátory. Dům není napojen na kanalizaci, a tak je záchod řešen jako separačně-kompostovací toaleta, kde se využívají piliny namísto chemické směsi.

Ve svém malém domě bydlí již se svým dítětem a přítel se k ní chystá brzy nastěhovat. Zatím dojíždí daleko za prací, a tak bydlí stále u rodičů.  Všichni se však těší, až budou bydlet pohromadě.

„Náš mini domek má vše, co potřebujeme. Nic víc a nic míň.“

minimalistická architektura dřevostavba

Když prší, nebo je zima, pracuje Macy z domu

Samotný interiér domku obsahuje množství inspirativně vyřešených detailů. Navzdory jeho malým rozměrům zde nechybí manželská dvojpostel, velký sprchový kout, plně funkční kuchyň s dvojitým dřezem, troubou, sporákem, obývací pokoj s posezením pro dva a pračka se sušičkou. Samozřejmě se nezapomnělo ani na skladovací prostory. 

„Uvědomila jsem si, že už v životě nechci být nájemcem, či jakkoliv závislá na některém z bankovních ústavů. Není lehké navrhnout domeček podle svých vlastních představ, aniž bych musela svůj skromný rozpočet zatížit hypotékou. “

Měsíční náklady na živobytí jsou okolo 4000 kč, a tak má Macy hodně času se věnovat plánování a shánění finančních prostředků pro svůj další, přece jen o něco větší dům. Ten by měl mít podobu ekologické dřevostavby s výměrou okolo 56m². Macy by se ráda za několik let úplně odtrhla od hektického městského života a odstěhovala se nejlépe někam na venkov.

Více se o tomto příběhu můžete dočíst přímo na blogu autorky: http://minimotives.com/

minimalistická kuchyň

Kuchyňka s průhledem do obývací a spací části

Zatím bez komentářů. Buďte první!

Napsat komentář