Tesařské spoje, které by jste měli znát.
Tesařské spoje, kterým se věnuje dnešní článek, se využívají například u stavby stěny, zavětrování či při stavbě základů.
U namáhaných spojů se namísto pouze kovových spojek využívají tesařské spoje, jelikož zajišťují potřebnou tuhost konstrukce. K jejich realizaci tesař používá ostrá dláta, pořízy a jiné nástroje, s kterými vytvoří perfektní styčné plochy bez zbytečných vůlí a mezer. Při stavbě moderního domu ze dřeva využijeme tyto tesařské spoje také například při návaznosti krokví k pozednicím apod. Výhoda systému „two by four“ je využívání zdvojených subtilních profilů, jejichž posunováním a skládáním k sobě s přesahy na koncích lze vazníky v rozích navázat plátováním nebo přeplátováním, aniž bychom museli profily jakkoliv pracně tesařsky upravovat. Spoj se poté zajistí potřebným množstvím hřebů a vrutů.
KLASICKÉ TESAŘSKÉ SPOJE
- A) zapuštění
- B) přeplátování
- C/1) napojení zdvojených vazníků v rohu stěn
- C/2) napojení zdvojených vazníků v místě vnitřní stěny
- D) čepování
- E) kampování
- F) zubový spoj
- G) čepování šikmého prvku
- H) lepený kolíkový spoj
- 1) čepování
- 2) zapuštění
LEPENÉ SPOJE
Při lepení dřevěných dílců je vhodné, aby se směry vláken styčných ploch křížily. Nejméně vhodné lepené spoje jsou ty, u kterých se vlákna „nastavují“.
- A) příčný spoj
- B) rovnoběžný spoj
- C) nevhodný spoj
Přemýšlíš o svém vlastním malém domku, postaveném svépomocí? K jeho stavbě ti může pomoci naše kniha „Jak postavit malý dům“. Dozvíš se v ní, jak postupovat krok za krokem od založení stavby až po střechu a napojení přípojek. Kniha obsahuje více než 1000 ilustrací a cenné rady přímo z praxe! Koupit ji můžeš přímo ZDE.
Zatím bez komentářů. Buďte první!