Vytyčení základů pro malý dům

Prvním krokem k úspěšné stavbě domu je jeho správné vytyčení. Na následujících obrázcích znázorňujeme nejjednodušší způsob vytyčení malé stavby. Veškeré doplňující informace k zaměření chaty/ malého domu/ mini-domu a k dalším jednotlivým etapám stavby nízkonákladového ekonomického bydlení najdete v knize Jak postavit malý dům.

vytyceni-male-stavbyjak-postavit-nizkonakladovy-dum

 

 

Pomocí sestrojeného úhelníku získáme na sebe kolmé přímky, na základě kterých vytyčíme důležité body – například středy základových patek nebo rohy budovy.

 

vymereni-zakladu-maleho-domuObdobným způsobem postupujeme u dalších bodů, které potřebujeme znát ke stavbě základů našeho malého domu. V této fázi je velice důležitá přesnost vyměřovacích prací. Rohy musí být perfektně kolmé, spojnice středů protilehlých stran by se měly protínat v jednom bodě- tímto způsobem lze kontrolovat přesnost.

vytyceni-stavby-pomoci-lavicek

Pomocí tzv. laviček zachováme důležité styčné body a budeme se moci pustit do hloubení základů a jejich instalace. Na dřevěných konstrukcích – lavičkách nám zůstanou pomocí hřebíků zaznamenané polohy provázku, který definoval například obvod základů. Kdykoliv bude potřeba, lze provázek natáhnout a zkontrolovat stav vykonávaných prací.

vymereni-zakladu-chaty

Následujícím krokem je již vybudování základů stavby. Na obrázku jsou znázorněny betonové sloupky s kovovými tesařskými kotvami. Přesnou polohu kotev bychom měly zajistit dříve, než betonové patky ztuhnou. Po zatuhnutí betonu je již náprava polohy ocelové kotvy komplikovaná.

Chcete vědět o vytyčování základů více? Plánujete stavbu domu a máte omezené finanční prostředky? Pak je pro vás ideální průvodce Jak postavit malý dům, který se zabývá stavbou domu od zaměření až po závěrečné finální práce.

rozkládací listy v knize

Zatím bez komentářů. Buďte první!

Napsat komentář