Podlahová deska a její jednotlivé vrstvy

img_4991

Nosná konstrukce podlahové desky malé dřevostavby

prebal-jak-postavit-maly-dum

Chcete se dozvědět více o stavbě ekonomického domu? Kupte si knihu Jak postavit malý dům, kde se dozvíte mnoho informací nejenom o skladbě podlahové desky.

Podlahová deska vytváří plochu pro instalaci vertikálních nosných konstrukcí- sloupy/ stěny a podlahy dalších podlaží se střešní konstrukcí. Zatížení těchto konstrukcí je přenášeno systémem nosných prvků podlahy skrze základy do stabilního podloží. V případě lehkých dřevostaveb musí podlahová deska odolávat klimatickým podmínkám- musí být tepelně izolovaná a chráněna před vlhnutím.

V návrhu nosných prvků ve skladbě podlahové desky je nutné počítat s umístěním příček a jiných těžkých konstrukcí uvnitř domu. Detailní popis umístění a dimenze nosných prvků podlahy je součástí každé správné projektové dokumentace. Nesmí tak docházet k průhybu konstrukcí a k jiným neplánovaným defektům. Součástí publikace Jak postavit malý dům je taktéž přehledná tabulka, ze které lze vzdálenosti a dimenze nosných prvků podlahy pro malou dřevostavbu svépomocí odhadnout.

Svrchní vrstva podlahy by měla být z kvalitního materiálu – nejlépe masivního dřeva. Při jeho poškození lze podlahu pouze zabrousit a opět nalakovat. Životnost takové podlahy je pak výrazně vyšší než u lepených moderních podlahových krytin.

Detailní skladba podlahové desky je znázorněna na obrázku níže:

soucasti-podlahy-drevostavby

Jednotlivé prvky skladby podlahy dřevostavby

  1. Základy
  2. Asfaltová lepenka– izoluje stavbu od vzlínající vlhkosti
  3. Vzpěry– zajišťují stabilitu nosníků desky
  4. Sbité nosníky– přenášejí zatížení přímo do základů stavby
  5. Drobné pletivo– chrání konstrukce před drobnými hlodavci apod. Místo pletiva lze použít jiné oddělující materiály jako například různé desky.
  6. Paropropustná fólie– zamezuje průniku exteriérové vlhkosti do konstrukce, naopak vlhkost uvnitř propustí do vnějšího prostředí
  7. Parozábrana– zamezí průniku interiérové vlhkosti do skladby konstrukcí
  8. Podlahové nosné trámky
  9. Podkladní deska– slouží jako podklad pro finální podlahu- celoplošný koberec/ parkety atd.
  10. Finální vrstva podlahy– na obrázku řemenová podlaha z lamel, či dřevěných profilů
rozkládací listy v knize

Kniha Jak postavit malý dům obsahuje také rozkládací listy

Zatím bez komentářů. Buďte první!

Napsat komentář