Základní prvky schodišť

Více informací o stavbě domku naleznete v naší knize ZDE.

Více informací o stavbě domku naleznete v naší knize ZDE.

Dnes si řekneme základní informace k důležitému prvku domu „schodišti“ .

Schodiště je komunikačním prvkem domu a lze jej uchopit jako solitérní řemeslnou práci. Mělo by být navrženo s ohledem na proporce člověka – dodržovat základní ergonomická pravidla.

Existuje mnoho konstrukčních principů z mnoha různých materiálů, zde se omezíme na přímočará dřevěná schodnicová schodiště. A protože nám jde o šetření místem a nákladů, budu klást důraz na schodiště malých půdorysných rozměrů.

schodiste

  • Schodnicová schodiště

Schodnicová dřevěná schodiště jsou konstrukčně nejpřirozenější, a tudíž nejčastější. Stupně jsou neseny jednou nebo více schodnicemi, ze kterých se přenáší zatížení do stropu a podlahy nebo také do zdi. Dále se tato schodiště dělí převážně podle způsobu uchycení jednotlivých konstrukčních prvků. Před samotnou konstrukcí schodiště je důležitý jeho správný návrh. Pokud nemáme dokumentaci, měli bychom si na základě parametrů stavby navrhnout své vlastní řešení. Způsobu návrhu se věnuji na následujících stranách.

  •  Z jakého dřeva?

Schodiště můžeme zhotovit ze dřeva jehličnatých stromů, upřednostňuje se borovice a modřín před smrkem a jedlí, jejichž dřevo je měkké a způsobí rychlé prošlápnutí stupnic. Z listnatých stromů se díky své tvrdosti a odolnosti používá dub. Dřeva se mohou kombinovat, schodnice a stupnice mohou být dubové, zbytek borový apod.

  • Základní rozměry

Schodnice se dělají kolem 280mm/11″ šířky, tloušťky od 40mm/1,57″ do 60mm/2,36″ (záleží na materiálu), stupnice kolem 40mm/1,57″ tloušťky, podstupnice 15-30 mm/ 0,6″-1,18″. Minimální použitelná šířka schodiště se pohybuje kolem 600 mm/23,6″, pohodlné od 800 mm/31,5″. V případě mini-domů mohou být rozměry ještě menší – vše záleží na ochotě obyvatele se s menšími rozměry sžít.

Nevíte si rady se stavbou domu? Potřebujete vědět více o schodišti či jiných částech stavby? Pak Vám zajisté pomůže naše kniha „Jak postavit malý dům“. Dozvíte se v ní, jak postupovat krok za krokem od založení stavby až po střechu a napojení přípojek!

jak postavit malý dům

Zatím bez komentářů. Buďte první!

Napsat komentář