5 rad pro ekologické domy

ekologické domyZelené, nebo-li ekologické domy jsou jednou z odpovědí na neudržitelný způsob života naší civilizace. Ten, jak známo, má na svědomí stále rychlejší těžbu nerostných surovin a nevratné zásahy do všech ekosystémů na naší planetě. Není to tak dávno, co byl každý dům v každé vesnici ekologický, a tak je dnešní mediální rozruch kolem ekologického bydlení poněkud úsměvný. S každým civilizačním výdobytkem se naše představa o ekologii zamlžuje, což nahrává prodejcům „revolučních“ stavebních materiálů s kterými dnešní byznys jenom kvete. Ekologie ve stavebnictví se zkrátka stává výhodným obchodním artiklem.

Sepsal jsem proto pět bodů, kterými je podle mého názoru správné ekologické bydlení definováno.

lokace-zelene-domy1. Lokalita. Nejdůležitějším bodem je umístění Vašeho domu. Nemám na mysli umístění na pozemku, ale kontakt s okolním prostředím. Obyčejný zděný dům, který je ve vhodné dojezdové vzdálenosti za Vaší prací, školou, či potravinami je v zásadě mnohem ekologičtější než hliněný dům ze slámy, z kterého každý den ráno jedete autem 50 km za prací. Ekologičnost z domu v prvé řadě nedělají materiály z kterých je postaven, nebo systémy alternativních zdrojů energie, ale především jeho strategická poloha, která by měla co nejvíce vyhovovat Vaším potřebám. Pakliže milujete město, je pro Vás výhodnější byt ve městě, než satelitní dům bez jakékoliv občanské vybavenosti. Před stavbou, či koupí domu je nutné uvažovat v širokých ekonomicko-hospodářských souvislostech, nejlepší je se poradit s odborníkem- např. architektem.

uspora-ekologicke-domy2. Úspora místa.Tomuto tématu jsem věnoval celý web zivotbeznakladu.cz. V zásadě čím menší dům, tím menší klade nároky a tím je ekologičtější. Osobně zastávám názor, že nemá cenu hromadit zbytečné věci, abychom jimi zaplňovali drahé a na vytápění nákladné prostory našeho domu. Důležité není zjistit co potřebujeme, ale naopak co nepotřebujeme, a pak se toho zbavit. Na toto téma je na tomto webu mnoho praktických článků.

energy-zelene-domy3. Nezávislé zdroje energie.Nemám tím namysli pouze sluneční a větrnou energii, či různá tepelná čerpadla. Pro někoho může být tím zdrojem například dřevo, pokud má však ve svém okolí jeho stálý zdroj. Platí zde, stejně jako v mnoha složitých a problematických sporech, nakonec čistý selský rozum. Nemá cenu se odříznout od plynovodu a na truc svému okolí obalit svůj dům solárními panely. Stačí, že budete mít záložní zdroj energie, abyste nemuseli býti absolutně závislí na vnějším prostředí. Může jím být kotel na pevná paliva, solární panely, nebo chlév pod Vašimi obytnými místnostmi- jako za časů našich prapradědečků.

materialy-ekologicky-dum4. Přírodní materiály
. Ano, přírodní materiály jsou skvělé a každému rozumnému člověku musí být jasné, že jsou ekologičtější a určitě neškodí zdraví, jako některé synteticky vyráběné stavební prvky. Nejvhodnějšími a nejekologičtějšími materiály jsou nejčastěji ty z okolí stavby. Jednak jsou nejlevnější na dopravu a také do oblasti stavby prostě patří a pravděpodobně se z nich vždy i stavělo. Nejsem přílišným zastáncem stavění ze stoprocentně přírodních materiálů za každou cenu. Pokud máte k dispozici hromadu stavebního materiálu ze zbouraného domu, určitě je vhodné jej použít a o tom je pátý a poslední bod tohoto článku.

recyklace-prirodni-domy5. Recyklace.Pokud se nemýlím, tak jednou přijde doba, kdy se bude prostě třídit vše a pořád, abychom si i nadále zachovali důstojné podmínky pro život na Zemi. Speciálně v České republice je mnoho staveb, které chátrají, a jejichž rekonstrukce bude, díky jejich skvělé poloze, vždy výhodnější než novostavba. Recyklace těchto starých domů, nebo již pouze stavebního materiálu z nich, bude stále aktuálnějším tématem stejně jako je to u našich západních sousedů. Dnešní novostavby, které jsou často z nekvalitních stavebních materiálů, jsou pouze trendem, který za chvíli vyprchá a nahradí ho racionální přístup k vysokému potenciálu naší krajiny. 100%ní recyklace stavebních materiálů byla samozřejmou součástí stavební produkce ještě v dobách, kdy sousloví „ekologické domy“ bylo ještě naprosto prázdným a neobjeveným pojmem.

Osobně zastávám názor, že nemá cenu hromadit zbytečné věci, abychom jimi zaplňovali drahé a na vytápění nákladné prostory našeho domu. Důležité není zjistit co potřebujeme, ale naopak co nepotřebujeme, a pak se toho zbavit. Vojtěch Valda

Zatím bez komentářů. Buďte první!

Napsat komentář