Svérázný architekt staví domy z odpadu

Mike Reynolds je svérázný americký architekt, který od počátku sedmdesátých let kritizuje masívní stavební produkci a neschopnost architektů a stavebních inženýrů vyrovnat se s nezvladatelným objemem hromaděného odpadu. Je zastáncem trvale udržitelného rozvoje a ve svých domech tyto své postoje striktně dodržuje. Celý svůj život staví a vyvíjí domy z odpadu.

Svérázný architekt Michael Reynolds

Svérázný architekt Michael Reynolds

Své kontroverzní názory a projekty začal propagovat již při svém studiu na univerzitě, kde v létě 1971 úspěšně odpromoval. Rok nato postavil svůj první dům z recyklovaného materiálu. U staveb, které sám navrhuje a řídí jejich výstavbu, využívá odpad, který produkuje běžná moderní domácnost. Patří sem hliníkové plechovky, plastové láhve, nebo použité pneumatiky. Snaží se vyhýbat konvenčním stavebním materiálům, jejichž výroba nepřiměřeně zatěžuje životní prostředí. Jeho dům z roku 1972 je z velké části postaven z plechovek od piva, které jsou spojovány do promyšlených modulů a na závěr omítnuty. Tento způsob zdění si nechal Mike Reynolds v roce 1973 patentovat.

Dům z plechovek od piva

Dům z plechovek od piva

earthship trip 009

Svérázné Mikovy domy mají osobitý styl

Svou filosofii zastřešil termínem „Zeměloď“ (Earthship). Říká, že každá část odpadu od plastové láhve, kelímku až po pneumatiku může být naplněna hlínou a stane se tak z ní kvalitní stavební izolační prvek. Na toto téma napsal pět knih.

Brzy začal stavět další a další domy a s každým novým svou metodu čím dál více zdokonaluje.

IMG_6197

Mike domy osobně staví a dohlíží na stavební práce

IMG_4299

Každému domu předchází promyšlený a důkladný plán stavby

V průběhu času se jeho domy vyvinuly tak, že jsou schopny obstát absolutně mimo inženýrské sítě. Mike do svých návrhů začlenil solární panely, tepelná čerpadla, promyšlené systémy chytání dešťové vody, pěstování různých plodin a další aspekty, které dělají jeho domy tolik výjimečnými. Jeho návrhy připoutaly pozornost mnoha celebrit a ekologických aktivistů a Mike Reynolds tak vstoupil do podvědomí americké společnosti.

earth-ship-eve-bottles

Rozestavěný interiér již dostává typické rysy pro Mikovy návrhy

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Domy z odpadu pomalu začínají být aktuální nejenom v Americe

V devadesátých letech prohrál spor s několika nespokojenými klienty, kteří reklamovaly technické vady domů, které jim postavil. Následkem toho ztratil na 17 let licenci autorizovaného architekta a jeho další domy tak byly postaveny mimo zákon. V roce 2007 mu byla však tato výsada vrácena. Ten samý rok vyšel dokument „Architekt odpadu“ (Garbage warrior), který glorifikuje jeho celoživotní boj za ekologii a stal se celosvětovým hitem. Tento film o architektově celoživotní cestě za lepšími a k naší Zemi šetrnějšími domy lze zhlédnout na youtube níže:


Mike Reynolds dále žije a staví v Americe domy. Je stále na 100% věrný svým myšlenkám, které formuje celý svůj profesní život.

Více o projektu Mika Reynoldse ZDE.

Počet komentářů: 2

 1. MARIE DUŠÁTKOVÁ 1.7.2015 at 8:02 #

  Kde se dovím kolik a čeho je potřeba na menší domek pro jednu osobu.

  Odpovědět

  • Vojtěch Valda 1.7.2015 at 9:16 #

   Dobrý den,
   myslíte konkrétně domek z recyklovaných materiálů (viz článek), nebo jakýkoliv malý dům obecně?

   Odpovědět

Napsat komentář