Drobná dřevostavba, která se stala ikonou minimalistického bydlení

Tento domek se stal ikonickou stavbou a celosvětový zájem médií z něho udělal celebritu na poli minimalistického bydlení. Mnoho lidí inspiroval a nadchnul ke stavbě podobné minimalistické dřevostavby.

Architekt Jerrerey Broadhurst postavil tento minimalistický dřevěný dům na desetihektarovém pozemku v kopcovité oblasti západní Virginie. Je to několik hodin cesty od jeho stálého bydliště v suburbii města Washington DC. Přístup na pozemek je pouze terénním vozem s pohonem na všechna čtyři kola, nebo pěšky. Dům leží v nadmořské výšce 800 metrů a je využíván jako sezónní bydlení pro jednoho, či dvě osoby, nebo jako prostor pro pořádání akcí pro přátele.

         exteriér domu4Podzimní harmonický večer s přáteli

Většina stavebního materiálu je z různých již rozmontovaných dřevostaveb a vyřazených domů, který přinesli na staveniště Jefferyho kamarádi a sousedé, kteří mu přes dva roky o víkendech pomáhali se stavbou. Dřevěné obložení je z místní borovice a střecha z ohýbaného pozinkovaného plechu. Celá dřevostavba je založena na čtyřech borovicových kůlech.

interiér domu2

Interiér domu po otevření garážových vrat splývá s okolní úchvatnou krajinou

Vstup do domu je po příkrých schůdcích, které vedou do centrálního obytného prostoru. Nejefektivnějším motivem domu jsou prosklená garážová vrata situována na hlavní fasádě domu, která při otevření spojí interiér s exteriérem a poskytnou úchvatný výhled na okolní scenérii v čele s horským hřebenem a travnatými stráněmi. Při teplých letních nocích se tak stírá rozdíl mezi spaním uvnitř a pod širým nebem.

Není zde elektřina, a tak je osvětlení řešeno petrolejovými lampami a topí se a vaří na kamnech. Ruční pumpou lze jednoduše přečerpat pitnou vodu z venkovní nádrže do nádrže u stropu, z které je pak možné zásobovat malou kuchyňku. Na kamna je napojená ocelová nádrž, ve které je možné si vodu ohřát na požadovanou teplotu. Mezi další výbavu dřevěné chatky patří hliníkový ohřívač vody na plyn, díky kterému je možné se teplou dešťovou vodou osprchovat.

Pokud se Vám dřevostavba zalíbila, na těchto internetových stránkách můžete zakoupit konstrukční plány k podobnému typu domu: http://www.pinuphouses.com/plans/tiny-house/louise/

 

Zatím bez komentářů. Buďte první!

Napsat komentář