Nákladním autem až na pozemek

Američtí architekti Alchemy architects navrhují a vyrábějí minimalistické prefabrikované domy. O jejich pilotním projektu „arado weeHouse“ pojednává tento článek

exterier1Navržený weeHouse prefabrikovaný systém je založený na moderním designu, efektivním využití prostoru a inteligentní implementaci soudobých technologických výdobytků. Sytém lze aplikovat od minimálních obytných prostorů, přes standardně koncipované domy až po rozsáhlé modulární obytné prostory. WeeHouse systém kombinuje standardní požadavky dnešní populace s neotřelými modulárními principy, čímž vzniká hravá a sympatická kompozice. Prefabrikované dílce snižují cenu domu a zpřístupňují moderní architekturu širšímu publiku, které si ji za standardních podmínek nemohou dovolit.

přeprava

Arado weeHouse Vám dovezou na pozemek již hotový

Charakter domu

Arado weeHouse si nechala postavit profesionální violončelistka pro sebe a svého malého syna. Jejím přáním bylo navrhnout dům, který upřednostní poetiku prostoru před čistě funkčními parametry prostoru. Finální cena domu nepřekročila 950 tisíc korun (2003), včetně interiérových povrchů, terasy a venkovního opláštění.

Dům je situován na rozhraní dvou kukuřičných polí a byl inspirován obrazem starého farmářského domu. Architekti šikovně využili terénní zlom, pomocí něhož docílili intimního charakteru kryté terasy, i přes velice úzký charakter parcely. Jedinou vzrostlou zelení v bezprostředním okolí domu je remízek, který perfektně izoluje dům od rušné komunikace.

obytny prostor

Dřevo a kamna v interiéru domu zajistí útulné prostředí v moderním duchu

Technické řešení

  • Dům byl smontován v zimním období ve skladišti vzdáleném dvě hodiny jízdy od pozemku. Ideou bylo dům postavit 100% mimo pozemek. Ocelový spřažený rám, který tvoří základní kostru domu, umožnil, aby byla terasa přimontována k domu až na samotném pozemku. Docílilo se tak vhodnějších přepravních parametrů domku.
  • V exteriéru jsou cemento-vláknité nosné panely obité cortenovými plechy, které po několika dnech v exteriéru zkorodují a vytvoří tak nezaměnitelný charakter, který stavby od Alechemy Architects mají.
  • Rozměry domu byly přizpůsobeny maximálním přepravním možnostem a zároveň stísněným možnostem samotné parcely.
  • Posuvné prosklené dveře, jejichž rozměry kopírují světlou výšku místnosti, vedou na verandu. Tento exponovaný pohled na budovu tvoří nezaměnitelný tubusovitý charakter stavby.
  • Podlaha je tvořena nebroušenými prkny. Nábytek a skromná kuchyň je z IKEI, což byla z hlediska finanční dostupnosti nejvýhodnější varianta.
  • Veškeré dřevěné prvky tvořící vnitřní obklady, knihovna, která odděluje dvě postele, schody, postel a vysouvací skladovací prostory vyšli z truhlářské dílny architektů, kteří dům navrhli.
  • Dům obsahuje všechny rozvody, které budou moci být zapojeny, až se na pozemek zanesou inženýrské sítě.
  • V domě bylo použito mnoho recyklovaného materiálu. Do budoucna se počítá s umístěním kompostovatelné toalety na místo připravené v dispozici domu.

Společenský dopad

Omezení rozpočtu vedlo k hlubokému zamyšlení nad tím, co vše je v lidském obydlí nezbytně nutné. Zdařilá realizace tohoto domu dokázala, že i moderní architektonické principy je možné distribuovat širokému spektru zákazníků. Úspěch tohoto projektu inspiroval architekty k vytvoření celého systému nízkonákladových prefabrikovaných domů, který pojmenovali weeHouses (v překladu „Maličké domky“).

Jestliže Vás zajímá více informací o tomto minimalistickém domě, pokračujte zde: Alchemy architects.

 

Zatím bez komentářů. Buďte první!

Napsat komentář