Jak na střechu dřevostavby
V tomto příspěvku bychom vám rádi přiblížili základní prvky skladby moderní dřevostavby. Nejedná se o nikterak složitou problematiku, postupným vývojem vyplynuly vrstvy, které prověřil čas a zkušenosti uživatelů.
U malých staveb pro bydlení je základním nosným prvkem střechy krokev. V případě sedlové střechy jsou dvě krokve spojené v hřebeni střechy a tvoří pevnou vazbu. Systém těchto vazeb poté tvoří základní hmotu střešní krajiny. Jednotlivé pevné vazby jsou propojené dalšími konstrukcemi tak, aby bylo přenášeno horizontální zatížení (např. zatížení větrem) do pevných štítových stěn. Mezi prvky, které přenášejí toto horizontální zatížení mohou patřit střešní závěsné latě, palubkový podhled, či systém zavětrování – např. ocelovými pásky.
- Vrcholový vazník – ztužuje nosnou konstrukci střechy
- Jednotlivé krokve – jsou základním nosným konstrukčním prvkem
- Malé kleštiny – ztužují protilehlé krokve
- Laťky – připevňují parozábranu
- Podhled – v tomto případě palubkový
- Parozábrana – zamezuje průniku vlhkosti dovnitř konstrukce
- Pojistná hydroizolace – zamezuje průniku vlhkosti z exteriéru
- Kontralatě – kotví pojistnou hydroizolaci ke krokvím
- Závěsné latě – slouží k uchycení střešní krytiny
- Hřebenové tašky
- Vrcholová lať – slouží k uchycení hřebenáčů
- Střešní krytina
Jednotlivé krokve leží na vrcholech obvodových stěn a jsou k nim pevně přikotveny. Jako kotvící prvky mohou posloužit tesařská kování, hřeby, tesařské skoby atd. Krokve jsou tedy kotveny k horizontálnímu vazníku – pozednici. Ta má zpravidla větší průřez než jednotlivé krokve, může být také sdružena z několika profilů. Sdružený profil vzniká jednoduše sbitím dvou a více dřevěných profilů. Pro sbití se nejčastěji používají stavební hřeby, mezi jednotlivé profily se mohou vložit ozubené tesařské spojky (typ bulldog), které zabrání smyku.
Zatím bez komentářů. Buďte první!