Konstrukce a stavba stěny svépomocí

Vztyčení stěn rámové konstrukce

Konstrukci jednotlivých stěn dřevostavby popisují obrázky níže. Princip výstavby spočívá ve vytvoření stabilního pódia, které je podkladní deskou a zároveň jeho rovina slouží k montáži stěn ve vodorovné poloze. Jednotlivé rámy stěn pak postupně vztyčujeme a kotvíme k podlaze a již vztyčeným stěnám. Zpočátku konstrukce stěn kotvíme pouze na několika místech, abychom v případě potřeby mohli jejich polohu ještě na závěr vybalancovat. K finálnímu vyrovnání stěn budeme potřebovat vodováhu a silná ztužidla.

konstrukce-a-stavba-drevene-steny

1. vzpěra , 2. zavětrování , 3. dočasná podpěra / zavětrování , 4. základové sloupky , 5. pásek / zavětrování , 6. sdružené nosníky , 7. podlahová deska , 8. montážní štafle , 9. horní vazník , 10. vzpěry

prebal-jak-postavit-maly-dumChcete se dozvědět více o konstrukci a stavbě malého ekonomicky dostupného domu na bázi dřevostavby? Pokud ano, právě pro vás jsme napsali knihu Jak postavit malý dům. Tento elaborát obsahuje stovky grafických návodů a tipů, které se vám při stavbě dřevostavby svépomocí budou velice užitečné. Ke koupi ZDE.

postaveni-drevene-steny

Na hotové podkladní desce vztyčíme první rámovou konstrukci. Tu perfektně vyrovnáme a přikotvíme k pódiu vruty/ hřeby.

konstrukce-drevenych-sten

Obdobně pokračujeme i u dalších stěn. Stěny přibíjíme pouze na nutných místech, abychom zachovali dostatečnou pružnost, která nám zajistí možnost finálního dorovnání na závěr montáže stěn.

docasne-podepreni-a-zavetrovani-ramovych-sten

Postupujeme dále a přidáváme dočasné zavětrovací konstrukce, které nám ztužují stavbu a zajišťují její správnou polohu.

instalace-finalniho-zavetrovani

Máme-li již všechny stěny na svých místech, zkontrolujeme a doladíme jejich pozice pomocí ztužidel, palice atp. a namontujeme finální zavětrování. Na závěr odebereme provizorní pomocné zavětrování stavby.

Sdružené sloupky v rozích

Styk dvou na sebe kolmých stěn je detail, který lze vyřešit několika různými způsoby. Stěny lze přibít tesařskými / stavebními hřeby, nebo přivrtat vruty. První způsob je rychlejší a také mnohem používanější.

konstrukce-sten-v-rozich

prebal-jak-postavit-maly-dum

Více o konstrukci stěn se dozvíte v této knize!

Montáž příček a jejich napojení na ostatní konstrukce

Napojení vnitřních nosných a nenosných stěn je tématem níže zveřejněných schematických obrázků. Stěny musí být spojeny svými nosnými konstrukčními elementy – sloupky a vazníky (horní / dolní). Více o jednotlivých elementech / prvcích stěn najdete v článku ZDE. Proto je v místě budoucího napojení stěn nutné sloupky umístit a tím předejít dodatečné montáži a přílišné improvizaci v průběhu výstavby. Na obrázcích je problematika prezentována na stavitelském konstrukčním systému zvaném „two by four“. Jedná se o konstrukce skládané takřka výhradně z profilů 2 x 4 palce, což je zhruba 50 x 100 mm.

napojeni-pricky-ke-stene-drevostavby

Napojení vnitřní stěny k venkovní nosné konstrukci

napojeni-nenosne-steny-k-obvodove-konstrukci

Jiný způsob napojení dvou stěn rámové konstrukce dřevostavby

napojeni-stropu-a-pricky

Jeden ze způsobů jak napojit vnitřní nenosnou stěnu ke konstrukci stropu

napojeni-pricky-na-sadrokarton

Napojení vnitřní stěny k obvodové stěně se sádrokartonovým obložením

kniha-jak-postavit-maly-dum

Související příspěvky:

Zatím bez komentářů. Buďte první!

Napsat komentář