Rozhovor se stavitelem Danem

Návod na stavbu ZDE

Co vás přimělo se rozhodnout pro projekt společnosti Pin-up houses? Jak jste je vlastně našel?

Důvodů bylo několik. Zaprvé jsem chtěl, aby stavba byla 100% dřevostavba, a aby hezky zapadala do charakteru terénu (zhruba 1300 metrů nad mořem). Zadruhé jsem chtěl, aby stavba nevyžadovala žádný beton (jediným řešením bylo nahradit betonové základové sloupky za vruty). Zatřetí jsem chtěl stavbu postavit jen já sám, svépomocí.

Byl proces plně ve Vaší režii, nebo jste použil pomoci profesionálů?

S pomocí mého otce (je stavař), jsem udělal menší úpravy v číslech v původním plánu . Při instalování rámů mi pomáhal strýc, který s tím má zkušenosti.

Co byla pro Vás největší výzva při stavbě?

Hm, ta největší výzva… celý ten samotný projekt byla velká výzva, ale já jsem muž činu! V životě má muž vykonat tři věci: přinést na svět dítě (mám jednu krásnou holčičku), zasadit strom, a postavit dům. A to nejdůležitější na tom všem je, že jsem to vše zvládl sám. Musím však přiznat, že jedna věc byla pro mě přeci jen trošku těžká – stavba točitého schodiště.

Nějaká doporučení pro potenciální stavitele?

Když máte sen, nic není nemožné.

Knížka od Vojtěcha Valdy, kde jsou všechny potřebné informace pro stavbu, obsahuje také řešení pro udržitelné zdroje, jako například možnost schraňovat vlastní zásoby dešťové vody apod. Využil jste některých z těchto možností?

Tu nádrž na dešťovou vodu jsme nakonec nepoužili, protože v oblasti je zaveden vodovod, ale nainstaloval jsem dva solární panely (500kW), a plánuji ještě přidat panel pro ohřívání vody (nejspíš na podzim).

Hodláte stavbu používat jako trvalou rezidenci, nebo jen jako rekreační domek?

Zatím to budeme používat jen rekreačně, ale do budoucna, kdo ví…

A co nějaké další zahradní prvky z naší škály stavebních plánů, třeba kůlničku, nebo altánek? Zvažujete rozšíření své rodinky domků?

Zvažuji altánek, ale to spíše až v roce 2019. Předtím chci ještě postavit před domem terasu. Terasa má být ve tvaru rovnoběžníku a mně teď jde zejména o to, jak tu terasu udělat, aby se dala sklápět, aby se takto uchránila před sněhem v zimě. Rozšířit rodinku domků… byl by to fajn nápad, třeba ten altánek, ale jedna stavba zatím stačí.

Ty fotky, které jste nám poskytl jako dokumentaci stavebního procesu jsou parádní! Jak dlouho trvalo postavit celý dům?

Pracoval jsem o víkendech, a zvládl jsem to sestavit celkem rychle. Nejtěžší bylo postavit základní kostru. Ta nám zabrala 8 dní. 4 dny zabralo vše nařezat (zde mi pomohli dva další lidé) a další 4 dny zabrala celková montáž – smontování celku (včetně pokrytí dřevotřískových desek – tam mi pomohlo dalších 6-8 lidí. Pak jsem přimontoval dveře a okna, pokrytí stěny (asfalt), a tak dále…

Musel jste nějak řešit stavební povolení, jaká jsou pravidla v Rumunsku?

Nejdříve jsem se poradil s architektem (kamaráda), protože, jak jsem říkal, dům stojí na vrutech, a ne na betonovém základu. Povolení jsem nepotřeboval, neboť stavba se v takovém případě klasifikuje jako mobilní dům (bez základů).

Co byla nejtěžší část stavebního procesu a proč?

Když děláte něco, protože vás to baví, nic není těžké. Jak jsem ale říkal, to točité schodiště byla výzva, ale nakonec se mi to podařilo a myslím, že ten výsledek stojí za to.

Co byla pro Vás ta největší odměna a proč?

Myslím, že teď, když jsem skoro hotový, tou největší odměnou je pro mě to, že ten domek mohu spokojeně užívat s rodinou. Byly momenty, kdy jsem si fakt říkal, že to nedám, hlavně když jsem začínal práce na interiéru, ale nic se nevyrovná tomu pocitu spokojenosti s výsledkem vaší práce.

A co Vás na stavebním procesu bavilo nejvíc a proč?

Hm, asi odpočívat v domku po těžké práci.

Ještě něco, co byste chtěl dodat?

Musím přiznat, že stále ještě pracuji na interiéru. Už se mi podařilo dokončit řešení kanalizace a potrubí uvnitř stavby, také jsem instaloval solární panely. Tento víkend budu řešit elektroinstalaci v interiéru (zásuvky, vypínače apod.). V srpnu plánuji menší sešlost s kamarády, tak chci, aby dům měl základní prvky funkční.

Děkuji Vám za rozhovor, Dane.

Plány k tomuto domku lze zakoupit ZDE.

Plánujete také stavbu nějaké podobně velké dřevostavbičky, která Vás finančně nezruinuje?

Pakliže ano, doporučujeme Vám knihu Jak postavit malý dům, která obsahuje mnoho užitečných rad a tipů!

Zatím bez komentářů. Buďte první!

Napsat komentář