Jak vypadá konstrukce jurty a tee-pee?

Dnešní pokročilá doba nám nabízí nespočetně mnoho možností pro řešení celoročního bydlení. Pokud jste se zamilovali do představy života spjatého s přírodou, pak pro vás budou jasným favoritem jurty nebo tee-pee. Materiály využívané pro tyto typy alternativního ubytování jsou přírodní a konstrukce těchto staveb je jednoduchá a rychlá! V tomto článku si přiblížíme, jak vlastně vypadá taková konstrukce jurty a tee-pee.

Jurta je tradiční obydlí původem z Mongolska. Jedná se o praktické obydlí kočovných pastevců, které v dnešní době proniklo také do novodobé západní kultury. Postavit takovouto jurtu trvá jen pár dní nebo i hodin. Jako podklad může jurtě posloužit obyčejná zem, ale lze ji pochopitelně vybavit také vkusnou moderní podlahou.

 

Střešní okno slouží k větrání jurty a při dešti jej lze přikrýt kusem látky. Střešní okno je složeno z kruhového nejčastěji dřevěného profilu a několika prutů tvořících mříž ztužující konstrukci. Součástí jurty je také třísložkový komín. Část povrchu komínu, procházející stěnou by neměla přesahovat 50 °C.

Tee-Pee je indiánský stan kuželovitého tvaru. Je složen z impregnovaného plátna či kůží, tyčí, kolíků a spínáků. Uvnitř stanu lze rozdělat oheň. Jako komín slouží otvor nad vchodem, který lze zakrýt dvěma chlopněmi. Chlopněmi lze pohybovat pomocí dvou exteriérových chlopňových tyčí. Tee-pee, jehož nákres je na této stránce pojme pohodlně až 5 lidí. Do tee-pee se vchází elipsovitým vchodem. Dveřní křídlo je obdélné.

Počet jehlic, které potřebujeme se určujeme podle velikosti tee-pee. Většinou u klasického tee-pee je potřeba 12 tyčí a 2 chlopňové tyče. Tee-pee existuje v různých mutacích. Například „hala“, která se skládá z dvou trojnoh, které spojuje tyč. Tento typ stanu Indiáni využívali při různých srazech či obřadech.

 

Pro více informací Vám nabízíme rozsáhlou publikaci Jak postavit malý dům.

Počet komentářů: 2

 1. Žaneta 28.3.2019 at 11:35 #

  Dobrý den, existuje nějaká kniha s přesným popisem jak postavit jurtu krok za krokem??? Děkuji za odpověď, s přáním hezkých dnů, Žaneta.

  Odpovědět

  • Hanka 17.4.2020 at 8:17 #

   Dobrý den, paní Žaneto, bohužel neodpovím, ale zajímala by mě tatáž věc. Podařilo se Vám najít nějakou knihu/projekt, jak jurtu postavit? S pozdravem Hanka

   Odpovědět

Napsat komentář