Typy podlahových desek
Již v předchozím článku jsme si povídali o podlahové desce a vhodném zvolení podlahové krytiny. Nyní Vám přiblížíme jednotlivé typy podlahových desek.
U větších podlahových desek je vhodné uplatnit nosníky ve dvou řadách, aby bylo zatížení lépe roznesené. Oproti spojování nosných prvků v jedné rovině, je toto řešení snazší na montáž, avšak prostorově více náročné.
- A) Vrut do rozšířeného otvoru
- B) Tesařská spojka
- C) Hřeby z boku
- 1) Krajní trámek
- 2) Vzpěra
- 3) Sdružený nosník
- 4) Podlahový trámek
Nosné prvky mohou být v jedné rovině, čímž redukujeme výšku podlahové desky (obrázek B). Jednotlivé podlahové nosníky mohou být spojeny tesařskými spoji, avšak oslabené nosníky mají pak menší nosnost. Pomocí tesařských spojek lze spoj zkonstruovat a zároveň neoslabit nosníky, které spočívají na základech. Je to však finančně náročnější právě o nákup tesařských spojek.
Podlahové desky mohou mít rozličné tvary. Vše záleží na typu a proporcích navrhované konstrukce. Obvyklé jsou různé mnohoúhelníkové zahradní altány či jiné okrasné mini stavby (obrázek A). Trámkový konstrukční princip, který vás provází celou touto knihou, má díky svým vlastnostem vysoký stupeň variability. Právě proto je dnes oblíben prakticky na celém světě.
Nejméně náročná rámová konstrukce podlahové desky je vhodná pro malé zahradní stavby, u kterých nepočítáme s přílišným zateplením (obrázek E). Mohou jimi být dětské domečky na hraní, altánky nebo budky pro skladování dřeva a zahradní techniky.
- A) Mnohoúhelníková podlahová deska/deskový spoj
- B) Nosné prvky podlahy v jedné rovině
- c) Tesařská spojka
- d) Tesařský spoj
- E) Rámová konstrukce podlahové desky
Pokud si nevíte rady, jak na podlahy či jiné části domku, pomůže Vám naše kniha „Jak postavit malý dům“. Naleznete v ni soustu cenných rad přímo z praxe i s názornými ilustracemi a fotografiemi.
Zatím bez komentářů. Buďte první!