V mobilním domě žijí celoročně!

První Protohouse vznikl jako syntéza experimentální architektury a mezioborové spolupráce. Během léta 2009 tak vyrostla jednoduchá konstrukčně jasná dřevostavba s přívěsem místo základů. Hlavními faktory při vytváření stěžejní koncepce byly udržitelnost, funkčnost, estetika a význam vzdělávání. Dům má rozměry 7,3 m x 2,4 m a je cca 4 m vysoký.

58 New Home in Alfred

Protohaus je krásným příkladem doladěné realizace

Protohouse není napojen na žádné inženýrské sítě a je do velké míry soběstačný. Je postaven převážně z recyklovaných a ekologických materiálů. Díky dvouosému přívěsu, který je schopen unést 6350 kg, je celá tato konstrukce 100% mobilní. Domek disponuje čističkou užitkové vody a sám dešťovou vodu sbírá. Integrované solární panely a zásoby propanu poskytují dostatek elektřiny a tepla k zásobování elektrospotřebičů, vytápění a ohřevu teplé vody.

Stavba

Klasická dřevěná konstrukce

Během let 2009 a 2010 zorganizovali stavitelé několik workshopů, přednášek a setkání na amerických technických univerzitách. Snahou bylo propojit nápady studentů z oboru a amatérských stavitelů. Všechny akce byly veřejně zdarma přístupné a měly převážně vzdělávací charakter.

Protohouse interiér

Bíle laděný interiér opticky zvětšuje prostor

V rámci výzkumu v tomto mini-mobilním domě žijeme celoročně, což je pro nás výzvou a zároveň příslibem důkazu, že se náš projekt posouvá tím správným směrem. Bydlení v takovémto typu domu vyžaduje vyšší nároky na kvalitu mezilidských vztahů jeho obyvatel. Zároveň člověk mnohem intenzivněji vnímá, co se děje v bezprostředním okolí jeho domu. S přibývajícími mobilními domy se pozvolna mění vnímání veřejného prostoru, jak jsme se k němu stavěli dodnes. Vzhledem k tomu, že mnoho věcí, na které jsme z našich domovů byly zvyklí jsme si nemohli dovolit do domu vměstnat, začali jsme více vnímat „jak žijeme“, což nás donutilo k přehodnocení našich zažitých vzorců přemýšlení. Paradoxně se na menším prostoru utužil náš vztah a uvědomili jsme si, jak moc jsme jeden pro druhého důležití. Oba dva spatřujeme v udržitelném způsobu bydlení budoucnost pro mnoho globálních problémů a chceme se tomuto tématu naplno věnovat i nadále.

V roce 2010 jsme se rozhodli, že náš „výzkum“ na poli minimálního bydlení posuneme ještě dál a vytvořili jsme projekt Proto House“2“, který jsme nazvali ProtoStoga.

Více o projektu Protohouse ZDE.

Zatím bez komentářů. Buďte první!

Napsat komentář