Vytápění malého domku

Více informací o vhodném vytápění naleznete v naší knize ZDE.

Více informací o vhodném vytápění naleznete v naší knize ZDE.

Součástí ekonomického nízkonákladového domu je i jeho vytápění. Dnes si o něm něco málo povíme. Abychom zvolili ten správný způsob vytápění, je nutné znát nejenom naše individuální potřeby a preference, ale také možnosti lokality, ve které chceme stavět. Ne každá lokalita je například vhodná z hlediska zásob tuhých paliv, nebo jako adept pro některé obnovitelné zdroje energie. Dnes je již prakticky samozřejmostí, že v případě trvalého bydliště máme v záloze hned několik možných způsobů vytápění. Topit lze snadno dřevem. Pokud ale dorazíte do svého příbytku pozdě a unavení, dočasně zvýšíte teplotu třeba elektrickým nebo plynovým přímotopem.

vytapeni-na-pevna-paliva

 

 • VYTÁPĚNÍ NA PEVNÁ PALIVA

Topení dřevem je možná nejtradičnějším způsobem vytápění. V případě, že se nacházíte v lokalitě bohaté na lesy, není důvod se vyhýbat tomuto zdroji tepla. V takovém případě je vhodné při stavbě domu počítat s krytým úložištěm dřeva a místem pro jeho zpracovávání. Obzvláště u tohoto druhu vytápění je nutné dbát na bezpečnost a striktně dodržovat doporučené odstupy kamen od hořlavých konstrukcí stěny a okolního zařízení domu. Mezi kamny a hořlavou podlahou – prkny musí být podklad z nehořlavého materiálu – z plechu, nebo kaleného skla.

 

Typy kamen na tuhá paliva.

Typy kamen na pevná paliva.

 • 1) komín a regulační páčka
 • 2) plotna na ohřev vody
 • 3) dvířka pro přikládání a výhled do ohně
 • 4) dvířka na zápal
 • 5) krycí plech/sklo zabraňující propálení podlahy
Vytápění domečku "Cheryl" pomocí kamen na tuhá paliva.

Vytápění domečku „Cheryl“ pomocí kamen na tuhá paliva.

Chcete vědět více o stavbě domku? Nevíte si rady ať už s vytápěním, nebo s dalšími stavebními postupy? Pak Vám může pomoci naše kniha "Jak postavit malý dům"! Naleznete v ní četné množství fotografií a rad přímo z praxe. Koupit ji můžete přímo ZDE.

Chcete vědět více o stavbě domku? Nevíte si rady ať už s vytápěním, nebo s dalšími stavebními postupy? Pak Vám může pomoci naše kniha „Jak postavit malý dům“! Naleznete v ní četné množství fotografií a rad přímo z praxe. Koupit ji můžete přímo ZDE.

 • ELEKTRICKÉ VYTÁPĚNÍ

Vytápění elektřinou je vhodné především jako doplňkový zdroj tepla. Lze jím temperovat budouvu, či během krátké doby vytopit bez starostí malý prostor – například pokud jste do svého obydlí přijeli později večer a již nechcete pracně rozdělávat oheň. Obecně platí, že vytápění elektřinou patří mezi nákladnější způsoby, avšak disponujete-li například elektřinou z některého z obnovitelných zdrojů solární panely/ větrník/ malá vodní elektrárna, rázem je pro vás logicky výhodné vytápění elektrickým otopným tělesem.

elektricke-vytapeni

 • A) elektrický fukar
 • B) elektrický přímotop
 • C) elektrický radiátor
 • VYTÁPĚNÍ PLYNEM

Vytápění plynem je velice výkonné a pohodlné. Využití najde i tam, kde není zavedena elektřina. Při manipulaci s jakýmkoliv plynovým zařízením je třeba dbát na bezpečnost. Uniká-li plyn v nevětraném prostoru, hrozí velké riziko jeho vzplanutí nebo udušení osob.

VYTAPENI-PLYNEM

 • A) + C) Plynová kamna jsou určena do velkých místností. Místnost s nimi vytopí rychle a jednoduše a lehko se s kamny manipuluje.
 • B) Propanbutanový teplomet pro 2kg láhev na propanbutan je určen pro prudké zvýšení teploty v malých místnostech. Není určený pro dlouhodobé vytápění.

Nevíte si rady se stavbou domu? Potřebujete vědět více o základech pro jeho stavbu? Pak Vám zajisté pomůže naše kniha „Jak postavit malý dům“. Dozvíte se v ní, jak postupovat krok za krokem od založení stavby až po střechu a napojení přípojek. Naleznete v ní četné množství ilustrací a fotografií přímo z praxe! Koupit ji můžete ZDE.

jak postavit malý dům

 

Zatím bez komentářů. Buďte první!

Napsat komentář