Tiny Houses v Čechách

Manuál na stavbu malé dřevostavby ZDE

Poslední dobou se čím dál častěji můžete v českých médiích setkat s termínem „Tiny House“. Nejpřesnější doslovný termín by byl „maličký domek“, avšak to přesně podstatu věci nevystihuje, proto se anglický termín „Tiny House“ sžil i s českým prostředím. V tomto článku si dopodrobna fenomén „Tiny Houses“ rozebereme. Podíváme se na to, co nejčastěji si lidé pod tímto termínem představí. Také zapátráme po tom, kde se tento termín zrodil, a co vše toho bylo příčinou. A hlavně, jak začít s realizací svého vlastního Tiny Hausu!

Co je to tiny house?

Začneme hned tím nejdůležitějším- několika jasnými i méně samozřejmými specifiky, kterými se „Tiny House“ vyznačuje.

  • Pohybuje se. Mluvíme-li o „Tiny Housu“, musí bezpodmínečně splňovat toto kritérium. Je to zkrátka dům na kolech, který zapřáhneme za auto a můžeme s ním beztrestně vyrazit na silnici.
  • Dá se v něm bydlet. To znamená, že je v něm vyřešen záchod, kuchyň, topení a spaní. Tento pojízdný dům zkrátka musí splňovat ideu svobodného přemísťování se po krajině se vším, co vlastníte. To, že bydlení bude pravděpodobně dočasné/ přechodné, je již vedlejší.

  • Vypadá to jako domeček. Nikoliv jako klasický karavan, vydesignovaný automobilkou. Přílišná architektonická invence do tohoto termínu také nezapadá. Nejčastěji se jedná o klasickou dřevostavbu se střešní krytinou, sedlovou střechou, komínem, krytou terasou atd. Tiny house je prostě pro obyčejné lidi, kteří si na nic nehrají.
  • Stavba svépomocí. Jdeme-li po podstatě věci, správný tiny house si postavíte sami nejlépe z recyklovaného materiálu, abyste za stavbu utratili opravdu co nejméně a odpoutali se od kapitalistických vykořisťovatelů = banky poskytující úvěry :-).

Plány ke stavbě tiny housu svépomocí

V médiích se objevil nedávno Tiny House Magenta. Jedná se o experimentální prototyp, o kterém píšeme v tomto článku. Plány pro stavbu tohoto pojízdného minidomu najdete zde. Plány, jak je uvedeno na webu, jsou jak v milimetrech tak v palcích a jsou připraveny pro vytištění na papír ve velikosti A3 nebo A4.

Můžete si samozřejmě říct, že se v podstatě jedná o něco, co tu vždycky bylo. Nejpodobnější fenomén je patrně klasická maringotka, nebo karavan. Pochopitelně ano, avšak v posledních letech se popularita těchto podomácku vyrobených obytných přívěsů natolik zvedla, že tuto vlnu již nešlo dál přehlížet. Takto sociologicky významný jev dostal svůj vlastní název Tiny House Movement. Abychom lépe pochopili, co přesně termín „Tiny House“ znamená, je potřeba se s „Hnutím Tiny Houses“, které vzniklo v USA, seznámit.

Hnutí tiny houses

Také v USA byly různé pohyblivé obytné domky k vidění v podstatě celé 20. století. V roce 2008 však naplno udeřila krize, banky přestaly nabízet výhodné hypotéky. Tím se obrovské množství především mladých lidí dostalo do relativních ekonomických potíží. Zkrátka si již stěží mohli dovolit takový komfort bydlení jako jejich rodiče. Začaly kvést různé alternativní formy bydlení. Bydlení ve vyřazených autobusech, kolektivní formy bydlení, bydlení postavené z recyklovaných materiálů, kontejnerové bydlení apod. Mezi dalším jinými formami také bydlení v chatkách postavených na pojízdných trailerech- tzv. Tiny housech. Tato forma získala takovou popularitu, že přerostla v již zmíněné hnutí. Zkrátka lidé ekonomickou nouzi přeformulovali na ctnost- z této znouzectnosti vznikl celý lifestyle, o kterém se točí populární pořady, filmy, tematické weby, časopisy atd.

Jay Shafer

Jedním z prvních pionýrů, který zformuloval hlavní atributy hnutí, byl Jay Shafer. Údajně ho nespokojenost s vlastním životem a ekonomická tíseň dohnala k postavení vlastního Tiny Hausu, ve kterém řadu let bydlel. Byl aktivní v sebepropagaci, trefil se svým přístupem do ideální doby a jeho chatka za autem doslova obletěla v médiích celý svět. Nicméně to ho asi ekonomicky vyléčilo, a tak si postavil na americké poměry normální rodinný dům, ve kterém, pokud vím, žije se svou manželkou a dětmi.

Tiny House vesnice

Jedním z atributů formulující Hnutí Tiny Houses je i velice zajímavá idea vesnice. Vím, že před lety s ní koketoval právě Jay Shafer, ale už netuším, zda jí nějak zvládl realizovat. Nicméně lidé žijící, ať už občasně či nastálo, v některém Tiny housu, se často sdružují nejen na internetu, ale pořádají také srazy. Lze v případě, že se deset pojízdných domků sejde na pár dní na jednom místě, třeba na louce nebo opuštěném brownfieldu, hovořit o vesnici? Pokud ano, tak rozhodně ne ve smyslu vesnice, jaký chápeme my, obyvatelé České republiky.

Stavba tiny house

Manuál na stavbu malé dřevostavby

Nejčastěji je tiny house zkonstruován jako klasická trámková dřevostavba. V Americe se pro to vžil termín two by four (2×4), podle nejtypičtějšího dřevěného profilu o rozměrech 2×4 palce, což je necelých 5×10 cm. Podrobný rozbor tohoto klasického stavebního systému najdete v knize Jak postavit malý dům, kterou lze koupit ZDE. Pro zkušenějšího kutila by stavba neměla být žádný problém, ale je třeba mít stále na paměti, že se stavbou budete jezdit ve společnosti ostatních účastníků silničního provozu. Stavba musí být tedy na 100% pevná, aby nedošlo vinou Vaší nezodpovědnosti k tragédii.

Druhým nejčastějším způsobem je svařovaná ocelová konstrukce. Je méně oblíbená u svépomocných stavebníků, ale může být subtilnější a v případě bytelných svarů se nemusí řešit zavětrování.

Zateplení Tiny hausu se doporučuje z polystyrenových panelů. Jakékoliv formy tepelné izolace z vláken by se při otřesech měly tendenci sesouvat dolů. Pouze je potřeba dát pozor na prostup komínu pro kamna! Tento prostup musí splňovat všechny bezpečnostní standardy a polystyren je hořlavý! Proto musí být v oblasti prostupu izolace řešena nehořlavým materiálem.

 

Nejzapeklitější část stavby je sehnat podvozek. Takový, který by po konstrukci nástavby splňoval parametry obytného přívěsu, se v ČR nevyrábí. Tuším, že si pro něj musíte zajet do Německa, nebo dál do Francie. Osobně jsem již jeden Tiny House postavil. Přívěs jsem si nechal vyrobit obyčejný- nákladní, tzv. „plato“. Truhlář pak zkonstruoval domek, který se do přívěsu čtyřmi šrouby přikotvil. Domek je tedy klasifikován jako náklad. Ten má na silnici nějaké omezené rozměry, které není těžké dodržet (myslím, že maximální výška nákladu je 4 m). Nevýhodou tohoto řešení je, že až pojedete s vozíkem na technickou kontrolu, domek musíte dočasně odložit. To by nemělo být s heverem neřešitelné.

Tiny house a jeho cena

Kolik stojí tiny house „na klíč“? Na to není tak jednoduchá odpověď. Strašně moc záleží na řemeslné kvalitě a použitých materiálech. Obecně lze snad říci, že když vezmeme jednotkovou cenu za 1 m² standardní dřevostavby a připočteme cenu podvozku / přívěsu. Můžeme se dostat ± na reálnou cifru. Máme-li tedy Tiny House o rozměrech 2,5 x 5 m, jedná se o dřevostavbu o zastavěné ploše 12,5 m², tak tedy:

plocha Tiny hausu: 12,5 m²

cena 1 m² obyčejné dřevostavby: 25 tisíc (z katalogu firmy vyrábějící dřevostavby na klíč)

cena přívěsu: 100 000,-

Na základě tohoto triviálního výpočtu se dostaneme na cifru přibližně 413 000,-.  Chcete-li však této cifry dosáhnout, nebo se k ní alespoň přiblížit, musíte oslovit firmu, která staví katalogové dřevostavby na klíč a má tedy bohaté zkušenosti s levnou výstavbou a sami si sehnat, nebo nechat vyrobit (samozřejmě od certifikovaného výrobce) potřebný přívěs.

Chcete-li však Tiny House s perfektně zabudovaným flexibilním nábytkem, vysouvacími úložnými prostory, kvalitními designovými okny a moderními technologiemi instalací, který navrhoval zkušený architekt, počítejte s cenou minimálně dvakrát vyšší- okolo 1 milionu korun.

Tiny house v České republice

V České republice chybí jasná legislativa, která by se vůči malým stavbám včetně Tiny Houses jasně vymezila. Osobně lobuji za povolení jakýchkoliv staveb do 25m² zastavěné plochy a maximální výšky 5m. Jsem zastáncem benevolentnějšího přístupu státu ke stavbám bez stavebního povolení.

V České republice se již objevily firmy, které hotové Tiny Hausy nabízejí. Zpravidla mají základní sazbu pro nejjednodušší variantu, ke které si můžete připlatit další vymoženosti v interiéru. Od solárního dobíjení baterií, přes průtokové ohřívače až po luxusní vestavěný nábytek. Jeden z nejznámějších tiny housů v Čechách je Tiny House Magenta od architekta Vojtěcha Valdy. Plány ke stavbě Tiny Housu Magenta najdete ZDE.

Počet komentářů: 9

  1. Monique 15.11.2018 at 10:23 #

    Zatímco v cizině je to levná varianta v rámci platné legislativy, u nás je to drahá „sranda“ (spíše výjimka) s neustálými problémy a kličkováním v české legislativě s nejistým výsledkem.

    Odpovědět

  2. Barbora Koci 16.5.2020 at 18:30 #

    Dobrý den, jen bych chtěla podotknou na jednu menší chybičku v článku. Výraz Tiny house není odvozen od malých domu.. To by bylo spiše Small house … je to odvozeno od „úzký“ protože všechny ty domy jsou od 2,5 až 3 metrů šíře. Tím padem je český překlad těchto domů možný.

    Odpovědět

  3. Martin 3.2.2021 at 15:53 #

    “stavby o jednom nadzemním podlaží do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, nepodsklepené, jestliže neobsahují obytné ani pobytové místnosti”
    Tiny house obsahuje pobytové místnosti, je určení k bydlení krátkodobému nebo i dlouhodobému, takže uvedená výjimka z ohlášení se na tiny house nevztahuje. K takové stavbě pak potřebujete přípojku elektřiny, vody (nebo studna), řešení odpadu (kanalizace/čistička/jímka). To všechno je nutné realizovat na pozemku, který je v územním plánu určen jako zastavitelný – nelze tedy v lese, na pastvině, u rybníka apod.
    Oficiálně máme tedy v ČR s Tinyhouses smůlu, potřebujeme drahý pozemek, drahé přípojky a všechna povolení stejná jako na rodinný dům a tím základní výhoda tiny houses padá a nemá to pak smysl. Jedině se samozřejmě spolehnout na to, že domeček nikomu nebude vadit a nikdo nelegálnost řešit nebude, to je ale dost risk.

    Odpovědět

    • Vítek 10.2.2021 at 7:36 #

      Martine, nejsem odbornik, ale existuje model myslim do 12m2, kdy je to brane jako sklad pro naradi na obsluhu pozemku a takto jiz jedna firma tiny houses vyrabi…seda zona…a mate pravdu, resi to tak, ze je to bez pripojek…takze trochu neco jineho nez se resi tady…ale pro nekoho zajimave…

      Odpovědět

      • Martin 29.4.2021 at 21:31 #

        Nic takoveho neexistuje v zákoně. Firmy samozřejmě budou tvrdit, že je to legální, ale není. Bydlet se v tom legálně nedá.

        Odpovědět

  4. Tomáš 29.4.2021 at 12:30 #

    A co když tiny haus bude, vystavěn, umístněn na podvozku? Třeba bývalé maringotky. Je to přívěs, který jsem si dovezl na pozemek a zaparkoval ho tam. To by šlo.

    Odpovědět

    • Martin 29.4.2021 at 21:28 #

      Pořád je to výrobek plnící funkci stavby, pokud je na pozemku déle než měsíc.

      Odpovědět

      • Marcela 27.5.2021 at 12:12 #

        Dobrý den, přidám se s dovolením do diskuse. Máme nezastavitelný pozemek a myslela jsem, že Tiny House bude řešení. V jiné debatě s podobným tématem, někdo tvrdil, že pokud bude mít Tiny House SPZ, můžete parkovat na svém pozemku neomezeně.

        Odpovědět

  5. Jakub 31.5.2023 at 8:46 #

    Dobry den, hledam mezi ceskymi vyrobci pouze dlouhodoby pronajem tiny housu ne koupi. Postavil bych to na vlastni pozemek, kde stavime RD svepomoci tudiz tu travim kazdy den cas a usetril bych za dojizdeni a pronajem bytu. Pokud o nekom vite dekuji za doporuceni.

    Odpovědět

Napsat komentář